Rusko preveruje informácie o možnej smrti vodcu Islamského štátu

Abú Bakr Baghdádí. Foto: TASR/AP

Moskva 16. júna (TASR) - Ruské ministerstvo obrany preveruje informácie o smrti vodcu džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) Ibrahíma abú Bakra al-Baghdádího pri nedávnom nálete ruských lietadiel na južné predmestie sýrskeho mesta Rakka.

Terčom náletu, ktoré ruské lietadlá podnikli 28. mája, bolo veliteľské stanovište, kde sa údajne konala porada vodcov IS ohľadom ústupu ozbrojencov IS z Rakky cez tzv. južný koridor, spresnila s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany agentúra RIA Novosti.

Podľa informácií, ktoré sú ešte stále preverované prostredníctvom rôznych kanálov, sa na stretnutí zúčastnil aj vodca IS Ibrahím abú Bakr al-Bagdádí. V správe ministerstva sa uvádza, že Bagdádí pri nálete podľa všetkého zahynul.

Ruský rezort vo svojom vyhlásení ďalej uviedol, že ruské jednotky koncom mája počas náletov na južné predmestie Rakky zlikvidovali celý rad vysokopostavených veliteľov IS, ako aj asi 30 stredných veliteľských kádrov a približne 300 radových vojakov - ich telesných strážcov.

Medzi obeťami ruských náletov by mali byť údajne aj "emir" mesta Rakka, ako aj veliteľ oblasti okolo Rakky a šéf ochranky IS.

Ruské ministerstvo dodalo, že USA boli o čase a terčoch tohto náletu informované vopred.

Správy o Baghdádího smrti sa objavovali aj v minulosti.

Koalícia vedená USA zatiaľ nemôže potvrdiť správu o Baghdádího smrti

Spojenými štátmi vedená koalícia bojujúca v Sýrii proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS) nemôže potvrdiť správu, že vodca IS Ibrahím abú Bakr al-Baghdádí zahynul nedávno pri ruskom nálete na sýrske mesto Rakka.

O stanovisku Spojenými štátmi vedenej koalície informoval prostredníctvom e-mailu jej hovorca Ryan Dillon.

"Momentálne tieto správy nemôžeme potvrdiť," citovala z vyhlásenia agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.