J. Áder podpísal sporný zákon o financovaní mimovládnych organizácií

Maďarský prezident János Áder, archívne foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Budapešť 16. júna (TASR) - Maďarský prezident János Áder podpísal kontroverzný zákon regulujúci činnosť mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia, informovala dnes agentúra MTI. Zákon, ktorý vyvolal vlnu kritiky doma i v zahraničí, schválil parlament v utorok.

V zdôvodnení hlava štátu uviedla, že nový zákon neovplyvňuje činnosť občianskych organizácií financovaných zo zahraničia, iba im novelou vznikajú ďalšie administratívne povinnosti.

Áder pripomenul, že návrh novely vyvolal v spoločnosti ostrú diskusiu, pričom sa objavili aj názory, ktoré nebrali do úvahy fakty a neprispeli k vyjasneniu pohľadu na túto záležitosť.

"Som presvedčený, že väčšina maďarskej spoločnosti si ctí argumenty, ktoré zaznievajú v diskusiách, ale odmieta zbytočné a samoúčelné vyvolávanie emócií, ktoré rozdeľujú spoločnosť," píše sa vo vyhlásení prezidenta.

V občianskej demokracii majú občianske organizácie nezastupiteľnú úlohu, zdôraznil Áder, podľa ktorého z 56.000 občianske organizácií fungujúcich v Maďarsku sa až 99 percent z nich nová právna norma nedotkne v žiadnej forme. Ktorých sa ale dotkne, tých činnosť bude pokračovať v rovnakej podobe ako predtým, len navyše majú isté administratívne povinnosti, dodal.

Novela mala byť pôvodne schvaľovaná už koncom mája. Pre výhrady Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) o nej maďarskí poslanci napokon rozhodovali až 13. júna.

Do jej konečného znenia boli zakomponované niektoré pripomienky európskych expertov z Benátskej komisie. Väčšina kritizovaných ustanovení však v texte návrhu zostala.

Zákon ovplyvní činnosť tých mimovládnych organizácií, ktoré dostávajú ročne zo zahraničia viac než zhruba 23.000 eur. Túto skutočnosť budú musieť po novom oficiálne oznamovať maďarským súdnym orgánom a uvádzať ju aj vo svojich internetových a tlačených publikáciách. Mimovládne organizácie budú tiež povinné zverejňovať mená všetkých zahraničných sponzorov, ktorí im venujú viac než 1600 eur ročne.

Podľa kritikov ide o ďalší z krokov premiéra Viktora Orbána zameraných na potlačenie disentu a občianskej spoločnosti.

Maďarská vláda naopak novelu obhajuje potrebou zvýšenia transparentnosti fungovania mimovládnych organizácií. Zdôrazňuje pritom, že zákon nijako neobmedzuje možnosť financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.