A. Kiska a R. Fico vyjadrili sústrasť Portugalsku nivočenému požiarmi

Na archívnej snímke prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (vpravo) a premiér Robert Fico (vľavo). Foto: TASR/Andrej Galica

Bratislava 19. júna (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska poslal v nedeľu (18.6.) prezidentovi Portugalskej republiky Marcelovi Rebelovi de Sousovi sústrastný telegram v súvislosti s tragickými dôsledkami lesného požiaru. "Vážený pán prezident, s hlbokým zármutkom som prijal správu o tragickom lesnom požiari vo Vašej krajine, ktorý si vyžiadal desiatky obetí na ľudských životoch," uvádza sa v telegrame. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

"V mene občanov Slovenskej republiky a v menej svojom, vyjadrujem úprimnú sústrasť Vám, rodinám a blízkym obetí, ako aj solidaritu a podporu všetkým, ktorí boli týmto ničivým prírodným nešťastím zasiahnutí," uviedol prezident.

Telegram poslal aj premiér SR

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) poslal sústrastný telegram predsedovi vlády Portugalskej republiky Antóniovi Costovi v súvislosti s tragickým lesným požiarom v Portugalsku. V telegrame premiér uvádza, že s hlbokým zármutkom prijal správu o tragickej udalosti, ktorá si vyžiadala desiatky obetí na životoch a zranených.

"Dovoľte mi, aby som Vaším prostredníctvom vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí, ako aj solidaritu všetkým, ktorí boli touto katastrofou postihnutí. Súčasne chcem vysloviť uznanie tým, ktorí sa obetavo a s nasadením všetkých síl podieľajú na likvidácii požiaru a jeho následkov," uvádza sa v telegrame.

Portugalská vláda vyhlásila v nedeľu (18.6.) trojdňový štátny smútok po tom, ako v strednej časti krajiny zahynulo niekoľko desiatok ľudí pri lesných požiaroch. Predstaviteľ portugalského ministerstva vnútra Jorge Gomes medzitým informoval, že rozsiahle požiare si už vyžiadali najmenej 62 obetí na životoch.

Ničivé lesné požiare, ktoré vypukli v sobotu (17.6.) popoludní zrejme po údere blesku, postihli región Pedrógao Grande ležiaci približne 200 kilometrov severovýchodne od Lisabonu, ako aj tri susedné okresy. Pre Portugalsko, kde v lete často dochádza ku vznieteniu porastov, ide o jednu z najhorších tragédií tohto druhu. Do hasenia plameňov sa zapojilo takmer 700 hasičov, ktorým tiež podľa vyhlásenia vlády pomáha 360 vojakov. Nasadených bolo 215 vozidiel a štyri hasiace lietadlá.

Viac ako 1500 hasičov pokračuje naďalej v hasení rozsiahlych lesných požiarov, ktoré zachvátili strednú časť Portugalska. Najničivejším bol požiar v okolí mesta Pedrógao Grande v oblasti Leiria, kde si živel vyžiadal 62 obetí na životoch a vyše 60 zranených. V Portugalsku v súvislosti s touto tragédiou vyhlásili trojdňový štátny smútok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.