Dlžníci nebudú môcť splácať najskôr samotný dlh

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. júna (TASR) - Dlžníci nebudú môcť splácať najskôr samotný dlh až potom trovy exekútora. Národná rad SR dnes totiž odmietla novelu zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) z dielne hnutia Sme rodina, ktoré takýto postup navrhovalo.

Podľa novely mala byť oprávnenému v prvom rade uhradená istina z vymáhanej pohľadávky a až potom by sa uhradili trovy exekútora vrátane príslušnej dane z pridanej hodnoty, príslušenstvo vymáhanej pohľadávky priznané exekučným titulom a trovy oprávneného. Hnutie ďalej navrhovalo, aby odmenu a náhradu výdavkov exekútora, ktoré nie sú kryté paušálnymi výdavkami, hradil oprávnený z istiny vymoženej pohľadávky. 

Peter Pčolinský z hnutia poukázal, že dnes sa pri vymáhaní nárokov prioritne uhrádzajú trovy exekútora vrátane príslušnej dane z pridanej hodnoty a následne sa vymáha istina vymáhanej pohľadávky, ako aj príslušenstvo vymáhanej pohľadávky priznané exekučným titulom a trovy oprávneného.

Hnutiu neprešla ani novela Občianskeho zákonníka, ktorou chcelo odstrániť "súčasný problematický stav, kedy je možné, aby sa záložný veriteľ domáhal uspokojenia svojej pohľadávky zabezpečenej nehnuteľnosťou bez akejkoľvek efektívnej preventívnej súdnej kontroly".

Plénum odmietlo aj novelu zákona o obecnom zriadení z dielne OĽaNO-NOVA. Hnutie navrhovalo, aby sa všeobecne záväzné nariadenia (VZN) obcí zverejňovali v centrálnom registri nariadení obcí. Ten mala verejnosť nájsť na Ústrednom portáli verejnej správy, ktorý spravuje Úrad vlády SR. Sľubovali si od toho okrem iného posilnenie transparentnosti verejnej správy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.