KĽDR odmietla tvrdenia o mučení amerického študenta Otta Warmbiera

Zadržaný americký študent Otto Warmbier počas tlačovej konferencie v Pchjongjangu v pondelok 29. februára 2016. Foto: TASR/AP

Pchjongjang 23. júna (TASR) - Severná Kórea dnes odmietla tvrdenia o zlom zaobchádzaní alebo mučení amerického študenta Otta Warmbiera, ktorý zomrel v kóme po prepustení zo severokórejského väzenia, kde strávil vyše roka.

Stanovisko vyšlo prostredníctvom textu zverejneného v servise severokórejskej tlačovej agentúry KCNA. Informovala o tom agentúra AP a dodala, že ide o prvú reakciu Pchjongjangu na Warmbierovo úmrtie.

Warmbier zomrel v pondelok vo veku 22 rokov v Ohiu, kam ho minulý týždeň dopravili v kóme po 17-mesačnom zadržiavaní v Severnej Kórei. Warmbier sa podľa lekárov vrátil do USA s vážnym poškodením mozgu, pričom nebolo jasné, čo tento stav spôsobilo.

Študentova rodina, ako aj ďalší predstavitelia USA tvrdia, že mladík zomrel v dôsledku zlého zaobchádzania a mučenia.

Severná Kórea zaobchádzala podľa KCNA s Warmbierom v súlade s domácimi právnymi predpismi a medzinárodnými štandardami. Tamojší súd ho vlani usvedčil z podvratnej činnosti v podobe pokusu o krádež propagandistického plagátu, za čo si mal odpykať trest 15 rokov odňatia slobody s nútenými prácami.

V citovanom texte Pchjongjang ďalej kritizuje Južnú Kóreu, že prípad tohto Američana zneužíva, aby dosiahla prepustenie ďalších väzňov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.