USA oznámili zabitie jedného z popredných veliteľov al-Káidy v Jemene

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington/Saná 23. júna (TASR) - Armáda Spojených štátov oznámila zabitie jedného z popredných veliteľov teroristickej organizácie al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP). Informovala o tom vo štvrtok večer agentúra DPA.

Abú Chattáb al-Awlakí, emir AQAP, podľa velenia amerických jednotiek na Blízkom východe (CENTCOM) zomrel spolu s ďalšími dvoma svojimi spolupracovníkmi po leteckom útoku v jemenskej provincii Šabwa asi 150 kilometrov východne od metropoly Saná.

Awlakí priamo spolupracoval s najvyšším velením AQAP, patril k popredným veliteľom zodpovedným za plánovanie a realizáciu teroristických útokov na civilistov a podieľal sa na vytváraní nestability v južnom Jemene, uvádza sa vo vyhlásení CENTCOM.

Americká armáda podnikla od začiatku tohto kalendárneho roka minimálne 80 náletov na ciele AQAP, ktorú USA považujú za jednu z najvážnejších teroristických hrozieb Západu.

AQAP využila občiansku vojnu v Jemene, ktorá sa začala v roku 2015, a obsadila južné časti krajiny. Neskôr ju z obývaných oblastí vytlačili vládni vojaci a jednotky koalície pod vedením Saudskej Arábie.

AQAP, jedna z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida, momentálne kontroluje v Jemene menej území, ale stále príležitostne útočí na predstaviteľov štátu a jeho inštitúcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.