Sobotka: Macronovi sme vysvetlili potrebu zbližovania životných úrovní

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava) počas stretnutia s premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v rámci summitu EÚ v Bruseli 23. júna 2017. Vpravo premiér SR Robert Fico, druhý vľavo český premiér Bohuslav Sobotka. Politici diskutovali o migrácii a sociálnom dampingu. Foto: TASR/AP

Brusel 23. júna (TASR) - Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vystupovali jednotne počas prvého stretnutia s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ktoré sa uskutočnilo dnes dopoludnia v rámci summitu EÚ v Bruseli. Pre TASR to uviedol český premiér Bohuslav Sobotka.

Český premiér po skončení rokovaní vo formáte Francúzsko + V4 pred novinármi povedal, že boli prerokované všetky témy, ktorými v súčasnosti EÚ žije - aj tie sporné medzi našimi krajinami, aj tie, kde máme na vec spoločný pohľad.

Spresnil, že najspornejšou z pohľadu Stredoeurópanov bola otázka, ako prekonať veľké rozdiely v životnej úrovni medzi východom a západom Európy, medzi staršími a novšími členskými štátmi únie.

"Cieľom európskej politiky by malo byť to, aby sme využili všetky možnosti európskej spolupráce a spoločný trh na konvergenciu, čiže na zbližovanie životných úrovní," odkázal Sobotka.

Zdôraznil, že štvorica premiérov sa rozprávala s Macronom aj o situácii na trhu práce, najmä o kontroverznej smernici EÚ o vyslaných pracovníkoch, ktorá názorovo rozdeľuje členské štáty a momentálne uviazla na "mŕtvom bode".

"Dohodli sme sa na tom, že experti z Francúzska a V4 budú o tom rokovať, aby sme sa pokúsili dostať z patovej situácie," vysvetlil Sobotka. Dodal, že k týmto debatám budú v nasledujúcich mesiacoch prizvaní aj experti z krajín Beneluxu a spoločne s odborníkmi z Francúzska a krajín V4 budú hľadať kompromis, aby smernica o vyslaných pracovníkoch bola prijateľná pre čo najväčší počet členských krajín.

Sobotka upozornil, že prácu expertov v tejto oblasti zhodnotí na jeseň ďalší summit vo formáte Francúzsko + V4.

"Priblížili sme si navzájom naše stanoviská, hoci je pravda, že dnešná schôdza neprekonala všetky rozdiely, napríklad ten ohľadom migračnej politiky EÚ," uviedol v závere český premiér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.