B. Sobotka: Francúzsko ťaží z prístupu na stredoeurópsky trh

Bohuslav Sobotka, archívne foto. Foto: TASR/AP

Brusel 23. júna (TASR) – Francúzsko ťaží z prístupu na stredoeurópsky trh, vyhlásil po dnešnom stretnutí Vyšehradskej skupiny (V4) s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Bruseli český premiér Bohuslav Sobotka. Macron v štvrtok stredoeurópskym štátom vyčítal, že prijímajú peniaze z fondov EÚ, ale nedodržiavajú európske pravidlá. Poľský minister pre európskej záležitosti Konrad Szymanski konštatoval, že jeho vyjadrenia narúšajú budovanie vzájomnej dôvery.

"Aj Francúzsko získava benefity z toho, že rastie región strednej Európy, že štáty V4 významne prispievajú k rastu ekonomiky, že Francúzsko má benefity z toho, že na našom trhu je možné kúpiť si francúzsky tovar, že francúzske firmy sa uchádzajú o verejné zákazky a investujú vo V4," uviedol Sobotka.

Považuje pritom za neprijateľné, aby sa Francúzsko na jednotnom európskom trhu pokúšalo obmedzovať prístup pracovníkov zo strednej Európy na francúzsky trh práce. Povedal to v súvislosti o problematikou vyslaných pracovníkov, v čom sa názory Francúzska a V4 rozchádzajú.

Sobotka priznal, že na schôdzke premiérov V4 s Macronom bola reč aj o jeho kritickom vyjadrení. Stredoeurópskym štátom odkázal, že EÚ nie je supermarket a je neprijateľné, aby prijímali peniaze z európskych fondov, ale neplnili európske pravidlá a princípy.

"My sme sa dohodli, že spolu budeme intenzívnejšie hovoriť, to je výsledkom tejto schôdzky, nie konfrontácia," zhrnul stretnutie český premiér.

Tvrdšie sa vyjadril poľský minister pre európske záležitosti Konrad Szymanski. "Vyjadrovanie sa týmto spôsobom neslúži k budovaniu vzájomnej dôvery. Myslim si, že to zaznelo veľmi jasne a jednoznačne. Počítame s tým, že prezident Macron si uvedomí nevhodnosť niektorých formulácií, ktoré zazneli," povedal poľský minister.

Podľa jeho slov premiéri V4 vyjadrili očakávanie, že "ďalšia komunikácia bude založená na vzájomnej úcte a rešpekte". Jednotný postoj V4 počas stretnutia s Macronom potvrdil aj český premiér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.