Bratislavskí žiaci si budú môcť vybicyklovať mestský med

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Ján Siman

Bratislava 24. júna (TASR) – Žiaci jednej z bratislavských základných škôl na ulici Česká v mestskej časti Nové Mesto sa budú môcť dozvedieť viac o základnom významne včiel, ktoré sú opeľovačmi rastlín. Už v utorok (27.6.) šliapnu do pedálov špeciálneho bicyklového medometu a budú si môcť „vybicyklovať“ med od bratislavských mestských včiel. O podujatí, ktoré je súčasťou projektu Mestské včely, informovala mimovládna nezisková organizácia Živica.

Tím žiakov školy už absolvoval kurz Dizajn a tvorba školskej záhrady, v rámci ktorého vytvorili na školskom pozemku plochu aj pre včely a iné opeľovače. Podľa riaditeľky školy Ivety Kopáskovej deti mohli rozhodnúť, ako má školský dvor vyzerať. „Už niekoľko rokov žiaci chovajú motýle, ktoré na jar vypúšťajú do záhrady. Teraz sme pre opeľujúci hmyz vytvorili ešte prívetivejšie prostredie,“ priblížila.

Cieľom utorňajšej akcie nebude len možnosť „vybicyklovať“ si med, ale pôjde najmä o poukázanie na základný význam včiel. „Veľa ľudí vníma včely výhradne ako producentky medu. Ich primárnou funkciou, ktorá je pre ľudí oveľa dôležitejšia ako sladký med, je opeľovanie rastlín. Bez nich by sme nemali ani úrodu, ktorú žiaci premenia na džús,“ vysvetlila Zuzana Dovalová zo Živice, ktorá program Mestské včely realizuje. „Ľudia v mestách si v záhradkách a predzáhradkách pestujú vlastnú úrodu. Prítomnosť opeľovačov je aj tu nevyhnutná,“ doplnila.

Počas akcie sa o aromatickej chuti a vynikajúcej vôni mestského medu budú môcť počas ochutnávky presvedčiť aj hostia. Pre nich bude tiež otvorená školská záhrada, ktorú žiaci sami navrhli a zrealizovali. Žiaci hosťom predstavia čmelín či presklený kompostér, pomocou ktorého získavajú poznatky o pôde a kompostovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.