Šéf ľudovcov: Česko sa mohlo zachovať ako SR a bol by od Bruselu pokoj

Pavel Bělobrádek Foto: TASR/Henrich Mišovič

Praha 24. júna (TASR) - Česká strana KDU-ČSL by chcela, aby vláda v Prahe prijala iný postoj k migračným kvótam, domnieva sa predseda tohto politického subjektu Pavel Bělobrádek. Česko sa podľa neho mohlo zachovať rovnako ako Slovensko a prijať ďalších desať ľudí, ktorých by určite zvládlo ustrážiť. Rozhodnutie vlády podľa šéfa ľudovcov tak zaradilo Českú republiku do balíka krajín ako Maďarsko či Poľsko, píše spravodajský server Novinky.cz.

"Debata bola okolo uznesenia vlády, ktoré je namierené k odmietaniu utečencov podľa kvót," konštatoval v piatok Bělobrádek. "Domnievame sa, že sme to mohli urobiť ako Slovensko a prijať desať ľudí, ktorých by sme si určite ustrážili. Nebolo nutné spadnúť do jedného balíka s Poľskom a Maďarskom," dodal s tým, že jeho strane - ľudovcom - nezostáva nič iné, než rozhodnutie vlády rešpektovať.

Česká vláda začiatkom tohto mesiaca oznámila, že už neprijme žiadneho migranta na základe kvót, vysvetľujú Novinky.cz. Európska komisia následne začala voči Česku, Poľsku a Maďarsku právne konanie.

Česko sa zaviazalo prijať zhruba 2600 utečencov, ale nakoniec ich prijalo len 12. Slovensko síce kvôli kvótam podalo žalobu, nedávno však ponúklo nové miesta na rozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie, a právnemu konaniu zo strany Bruselu sa tak vyhlo.

Českí ľudovci o kvótach diskutovali v piatok na celoštátnej konferencii. Na nej riešili aj bežnú agendu, ale i prezidentské voľby. Konkrétneho kandidáta však zverejnia najskôr až po rokovaní celoštátneho výboru, ktorý by sa mal konať o tri týždne, uzatvárajú Novinky.cz.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.