USA nezverejnia dôkazy o údajných prípravách chemického útoku v Sýrii

Ilustračné foto Foto: TASR AP

Washington 28. júna (TASR) - Americká administratíva nebude zverejňovať dôkazy o tom, že režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada robí prípravy na použitie chemických zbraní. Informovala o tom v noci nadnes vo Washingtone hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová.

Dôkazy o prípravách sa nebudú podľa nej zverejňovať okrem iného aj preto, že ide o kompetenciu rozviedky. Novinárom pripomenula, že "niekedy sa objavia otázky, ktoré nie je možné detailne (na verejnosti) rozoberať".

Nauertová reagovala na žiadosť novinárov o poskytnutie dôkazov o údajne pripravovanom chemickom útoku v Sýrii. Informoval o ňom v noci na utorok hovorca Bieleho domu Sean Spicer, keď uviedol, že Spojené štáty "zaznamenali potenciálne prípravy" vlády prezidenta Bašára Asada na ďalší chemický útok, ktorý "by pravdepodobne mohol mať za následok masovú vraždu civilistov vrátane nevinných detí". Podľa Spicera ide o rovnaké prípravy, aké sa uskutočnili pred chemickým útokom, pri ktorom 4. apríla v meste Chán Šajchún zahynulo takmer 90 ľudí vrátane žien a detí.

Spicer zároveň Sýriu varoval, že "ak sa Asad s použitím chemických zbraní dopustí ďalšej masovej vraždy, on a jeho armáda za to draho zaplatia". Biely dom zatiaľ dôkazy o pravdivosti svojich tvrdení neposkytol.

Rusko tieto vyhrážky zo strany USA odsúdilo. Sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdar vyhlásenie Bieleho domu odmietol.

V amerických médiách sa v súvislosti s vyhlásením Bieleho domu objavili špekulácie, že ministerstvá zahraničných vecí ani obrany neboli vopred informované o obsahu Spicerovho vyhlásenia pre médiá. Biely dom však deklaroval, že "všetky relevantné" rezorty a vládne agentúry o obsahu vyhlásenia vedeli pred jeho zverejnením.

Denník The New York Times citoval Nauertovú, podľa ktorej šéf americkej diplomacie Rex Tillerson informoval o amerických obavách v súvislosti so Sýriou aj svojho ruského kolegu Sergeja Lavrova. Stalo sa tak v pondelok ráno v rámci ich telefonátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.