Od januára do mája boli vyhlásené súťaže za 2,88 miliardy eur

Foto: TASR/AP

Bratislava 3. júla (TASR) – V prvých piatich mesiacoch tohto roka vyhlásili investori na Slovensku 2356 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 2,88 miliardy eur. Zatiaľ čo ich počet klesol medziročne o štvrtinu, objem investícií vzrástol o 44,8 %. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti CEEC Research na základe údajov Úradu pre verejné obstarávanie.

V máji vypísali verejní obstarávatelia 376 súťaží v sume 698 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje takmer tretinový (31,5 %) nárast ich počtu a zvýšenie objemu investícií o 186,8 %. Najväčšie verejné obstarávanie tohto mesiaca v hodnote 143,7 milióna eur vyhlásilo hlavné mesto Bratislava, a to na zabezpečenie verejného osvetlenia.

Od januára do mája bolo vo vestníku verejného obstarávania zverejnených celkovo 2356 zákaziek za 2,88 miliardy eur. Oproti prvým piatim mesiacom minulého roka síce ide o štvrtinový (24,5 %) pokles počtu vyhlásených tendrov, ale zároveň takmer polovičný (44,8 %) nárast objemu verejných investícií.

Medziročné porovnanie pritom podľa analýzy najviac ovplyvnila zákazka Železníc SR z januára na modernizáciu železničnej trate Devínska Nová Ves – štátna hranica SR/ČR v sume 305 miliónov eur. Po jej modelovom odčítaní by vyšlo zvýšenie hodnoty zákaziek o 29,5 %.

Za prvých päť mesiacov bolo ukončených a konkrétnym firmám zadaných 701 verejných obstarávaní za 1,43 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje viac než dvojtretinové (68,3 %) zníženie počtu a pokles objemu zadaných zákaziek o 14,7 %. V oboch ukazovateľoch ide zároveň o najnižšie hodnoty za posledných päť rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.