Najnovšou obeťou vlny prestreliek v brazílskom Riu sa stal novorodenec

Ilustračná snímka. Foto: TASR /AP

Rio de Janeiro 4. júla (TASR) - Arthur sa stal najnovšou obeťou násilia ozbrojených gangov v brazílskom meste Rio de Janeiro, keď bol ešte v maternici svojej matky. Claudineia dos Santos Melová (29) bola už takmer v deviatom mesiaci tehotenstva, keď ju 30. júna zasiahol zablúdený náboj vypálený pri prestrelke v slume na okraji Ria de Janeiro. Počas núdzového cisárskeho rezu lekári zistili, že náboj zasiahol aj Arthura a poškodil mu pľúca a chrbticu.

Lekári informovali, že matka je v stabilizovanom stave mimo nebezpečenstva, pričom novorodenec sa húževnato drží života.

Tento prípad Brazílčanov šokoval a ešte viac zdôraznil narastajúce násilie páchané strelnými zbraňami v Riu.

"Ešte nikdy sme nič také nezažili," povedal v pondelok na tlačovej konferencii Rafael Lopes, hlavný chirurg v nemocnici Moacyra Rodriguesa do Carma, kde Arthur prišiel na svet.

Lekári uviedli, že je zázrak, že Arthur ešte žije. Dýcha pomocou prístrojov a v súčasnosti má ochrnuté dolné končatiny - ale lekári dodali, že je ešte priskoro vyhlasovať, či taký ostane navždy.

Podľa brazílskej pobočky ľudskoprávnej organizácie Amnesty International došlo v metropolitnej oblasti Ria za posledných 11 mesiacov priemerne k 13 prestrelkám denne. Väčšina sa stala v slumoch na svahoch kopcov na predmestiach Ria. Tieto slumy, nazývané aj favely, ovládajú drogové gangy.

V ten istý deň, ako postrelili Melovú, zahynuli vo favele Mangueira, neďaleko legendárneho štadióna Maracaná, matka s dcérou. O život prišli pri vyše trojhodinovej prestrelke medzi políciou a kriminálnikmi. Marlene Mariu da Conceicaovú (76) postrelili vo dverách jej domu. Jej 42-ročná dcéra Ana Cristina da Conceicaová dostala zásah, keď sa snažila pomôcť matke.

"Vláda štátu Rio de Janeiro opustila tieto komunity ľudí," povedal Washington Fortunato, líder obyvateľov vo favele Mangueira, na pohrebe žien.

Vlani zahynulo počas razií polície alebo policajných kontrol v štáte Rio de Janeiro 920 ľudí. Tento rok bude údaj o takmer 60 percent vyšší.

"Dúfame, že žiadna rodina nemusí prechádzať tým, čím my, pretože je to príliš bolestné," uviedol Arthurov strýko Walter de Melo, keď sprevádzal otca dieťaťa, neschopného slova, na zápis dieťaťa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.