Počas výtržností v Hamburgu bolo zranených vyše 200 policajtov

Požiar na ulici v severonemeckom Hamburgu ako súčasť demonštrácii počas summitu G20, 7.júla 2017. Foto: TASRAP

Hamburg 8. júla (TASR) - Na najmenej 213 stúpol počet príslušníkov nemeckej polície, ktorí utrpeli zranenia počas násilných protestov proti summitu skupiny G20, ktorý sa koná v meste Hamburg. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie nemeckej polície.

Od začiatku policajných operácií zameraných proti násilným protestom, ktoré boli spustené 22. júna, zadržala polícia 203 ľudí.

K viacerým výtržnostiam počas demonštrácií proti summitu krajín G20 v Hamburgu došlo aj v noci nadnes, keď demonštranti zapálili barikády a začali rozbíjať v meste výklady.

Polícia barikády odstránila s použitím obrnených vozidiel, pričom došlo aj k použitiu vodných diel, slzotvorného plynu a policajných psov. Výtržníci sa následne rozpŕchli a pravdepodobne sa rozdelili na menšie skupiny.

Na snímke polícia rozháňa vodným delom odporcov summitu predstaviteľov najvýznamnejších ekonomík sveta združených v skupine G20 počas demonštrácie v nemeckom Hamburgu 7. júla 2017. Foto: FOTO TASR/AP

V noci bolo v Hamburgu horúco

Výtržnosti počas demonštrácií proti summitu krajín G20 v nemeckom Hamburgu sa v noci na dnes zintenzívnili. Policajné zložky zasiahli po tom, čo demonštranti zapálili barikády a začali rozbíjať v meste výklady.

Zásahové jednotky podľa agentúry DPA vošli do priľahlých budov v oblasti ulíc Schulterblatt a Schanzenstraße a situáciu následne monitorovali aj zo striech. Nad oblasťou krúžili dva policajné vrtuľníky s reflektormi.

S použitím obrnených vozidiel polícia odstránila barikády, pričom došlo aj k použitiu vodných diel, slzotvorného plynu a policajných psov. Výtržníci sa následne rozpŕchli a podľa DPA sa pravdepodobne rozdelili na niekoľko skupiniek.

Polícia prostredníctvom Facebooku vyzvala občanov, aby sa od výtržníkov jasne dištancovali: "V týchto chvíľach postupujeme dôsledne voči páchateľom na Schulterblatte. Podporte našu prácu a bezodkladne ustúpte!"

Médiá aj bežných ľudí polícia vyzvala, aby si taktické postupy zásahových zložiek nefilmovali, pretože by tak mohli ohroziť ich bezpečnosť.

Policajti zadržali približne 100 ľudí, niektorí z nich sa už nachádzajú vo vyšetrovacej väzbe.

Výtržníci v Hamburgu podpálili desiatky áut

Hamburská polícia aktualizovala v piatok večer informácie o počte mužov zákona zranených počas výtržností súvisiacich so summitom krajín G20. Podľa najnovšej bilancie utrpelo pri pokračujúcich zrážkach s násilnými demonštrantami zranenia už 196 policajtov.

Celkový počet zranených demonštrantov, ktorí má takisto stúpajúci trend, stále nie je presne známy. Vie sa však o ťažkých zraneniach 11 osôb, ktoré sa dnes po páde múru, na ktorý liezli, zrútili z výšky asi štyroch metrov.

Hasiči, ktorí takisto nemajú informácie o presnom počte zranených demonštrantov, uviedli, že protestujúci majú vlastných zdravotníkov a nie sú tak v mnohých prípadoch odkázaní na externú pomoc.

Podľa požiarnikov výtržníci v Hamburgu už podpálili desiatky áut, presný počet však polícia nezverejnila.

Vyčíňanie výtržníkov urobilo z miliónovej severonemeckej metropoly mesto vo výnimočnom stave, keďže zrážky hlásili aj dnes večer z viacerých hamburských štvrtí. V uliciach boli opäť horiace barikády, násilníci sa už ozbrojujú dlažobnými kockami, aby mali "zbrane" pre ďalšie zrážky s políciou.

Najmenej 70 výtržníkov zadržali, na 15 uvalili predbežnú väzbu.

Bezpečnostným zložkám spôsobuje značné obavy ďalšia demonštrácia považovaná za kritickú, ktorej organizátori účastníkov vyzvali, aby preniesli "svoj hnev na tento systém na ulicu". V štvrti St. Pauli sa podľa policajných zdrojov zhromaždilo zatiaľ asi 1000 účastníkov "Revolučnej antiG20 demonštrácie", ktorá sa koná pod mottom "Dobyť G20 - potopiť kapitalizmus".

Násilie v Hamburgu úplne zatienilo celý rad demonštrácií odporcov summitu, ktorých priebeh bol úplne pokojný. V nemeckých médiách sa množia hlasy upozorňujúce na nevhodnosť výberu dejiska summitu, na priveľmi tvrdý, neadekvátny postup bezpečnostných zložiek, ale aj na údajné zlyhanie štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.