V Budapešti rokuje V4 za účasti Rakúska, Chorvátska a Slovinska

Na snímke zľava slovenský minister zahraničných veci a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski a námestník českého ministra zahraničných vecí Jakub Dürr pred spoločným rokovaním v Budapešti 10. júla 2017. Na rokovaní sa ako hostia zúčastnili aj delegácie Rakúska, Chorvátska a Slovinska. Foto: TASR - Ladislav Vallach

Budapešť 10. júla (TASR) - Maďarsko, ktoré od 1. júla po Poľsku predsedá v zoskupení Vyšehradskej štvorky (V4), v nadchádzajúcom ročnom rotujúcom predsedníctve pokračuje v rokovaniach v rozšírenom formáte V4. Do Budapešti dnes pozvali popri ministroch zahraničných vecí krajín V4 aj delegácie Rakúska, Chorvátska a Slovinska.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vystúpi s prejavom na obchodnom fóre, ktoré bude otvorené pri tejto príležitosti.

Podujatia sa zúčastnia námestník českého ministra zahraničných vecí Jakub Dürr, šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski, slovenský minister zahraničných veci Miroslav Lajčák, chorvátska vicepremiérka zodpovedná za zahraničnú a európsku politiku Marija Pejčinovičová-Buričová, slovinský minister zahraničných vecí Karl Erjavec a zástupca ministra zahraničných vecí Rakúska Michael Linhart.

Szijjártó vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió v nedeľu povedal, že toto zoskupenie je najužším a najúčinnejším spojenectvom v rámci Európskej únie.

"Hlas krajín štvorky spoločne znie hlasnejšie a do väčšej diaľky," zdôraznil šéf maďarskej diplomacie, podľa ktorého spoločná vôľa krajín V4 je faktorom, ktorý nemôžu ignorovať ani veľké západoeurópske krajiny.

"Vyšehradská štvorka je silná ako nikdy predtým, čo je dôležité, pretože EÚ stojí teraz pred historickými výzvami, ktorých riešenia zásadne ovplyvnia budúcnosť Maďarska i ďalších krajín strednej Európy," zdôraznil Szijjártó.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.