Na detskej univerzite UPJŠ začalo týždenné štúdium viac ako 60 detí

Na snímke deti počas otvorenia 13. ročníka Žilinskej detskej univerzity v Žiline pre bakalárske a inžinierske štúdium s programom bakalárik a inžinierik v pondelok 10. júla 2017. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Košice 10. júla (TASR) – Výučbu a vedeckú činnosť na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach budú počas tohto týždňa hravou formou spoznávať desiatky žiakov základných škôl. Pestrý program detskej Univerzity bez hraníc, ktorá sa začala dnes, vyvrcholí v piatok (14.7.) slávnostnou promóciou s prevzatím absolventských diplomov.

"UPJŠ tento rok ponúka možnosť zúčastniť sa detskej univerzity 62 deťom, z toho je 11 z detských domovov. Počas piatich dní si žiaci piateho a šiesteho ročníka základných škôl prezrú všetky fakulty univerzity. Každá fakulta, ktorej patrí jeden deň, si pre nich pripravila špeciálny program," uviedla pre TASR hovorkyňa univerzity Mária Hrehová.

Deti sa tak zoznámia so zameraním a činnosťou fakulty verejnej správy, lekárskej, právnickej, prírodovedeckej a filozofickej fakulty. Pripravené sú pre ne napríklad prírodovedné pokusy, simulované trestné pojednávanie, nacvičenie správneho čistenia zubov či rozprávanie o rôznych podobách mesta Košice. Súčasťou programu Univerzity bez hraníc vo forme celodenného tábora je aj návšteva laboratórií, univerzitnej knižnice alebo botanickej záhrady, ako aj športové popoludnia. Podujatie sa koná už siedmy rok.

Univerzita bez hraníc je podľa organizátorov príležitosťou, ako deťom druhého stupňa základných škôl priblížiť hravou formou "vážny a seriózny" akademický svet.

POPRAD: Prvá detská univezita mesta odštartovala, vzdeláva sa v nej 53 detí

Po prvýkrát dnes v Poprade otvorila svoje brány Detská univerzita Poprad. Ide o spoločný projekt mesta Poprad, občianskeho združenia Apolon, Univerzity Mateja Bela, základných škôl mesta Poprad a súkromnej školy Life Academy. Do prvého turnusu nastúpilo spolu 53 detí.

"Prvá naša spoločná cesta povedie do Štátneho archívu v mestskej časti Popradu v Spišskej Sobote, kde sa deti dozvedia veľa zaujímavého o histórii nášho mesta. Vedomosti budú môcť deti zúročiť už popoludní, kedy si budú zakladať cestovnú kanceláriu a vďaka nej predstavovať naše mesto. Súčasťou dnešného programu budú aj prednášky Keby som bol primátorom, v ktorých bude reč najmä o tom, čo by deti vo svojom meste chceli," uviedla vedúca univerzity Ingrid Lindemanová z občianskeho združenia Apolon.

Program univerzity bude pokračovať do piatka (14.7.). Deti sa zúčastnia viacerých aktivít, medzi nimi napríklad exkurzie v miestnej televízii či absolvujú stretnutie s hokejistom Petrom Bondrom. "Pre deti je pripravená aj exkurzia v astronomickom ústave na Skalnatom plese či exkurzia Horskej záchrannej služby v Tatranskom národnom parku," priblížila organizátorka podujatia Soňa Svienta.

Druhý turnus letnej univerzity v podtatranskej metropole sa uskutoční aj v auguste, a to od 21. do 25. augusta. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.