Žatva pokračuje, 11.júla sa na žatevnom výjazde zúčastní aj premiér

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR - Roman Hanc

Bratislava 10. júla (TASR) - Poľnohospodári v SR pokračujú v žatevných prácach. Do zberu úrody sa postupne zapájajú podniky aj z ďalších okresov Slovenska. Naďalej pokračuje sucho, čoho výsledkom je "zahorené" obilie s minimom jadra a s predpokladom nižších úrod. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Poľnohospodári v okrese Galanta podľa nej začali so žatevnými prácami v neobvykle skorom termíne. Na odštartovanie žatvy malo vplyv počasie. "Málo zrážok a vysoké teploty počas vegetačného obdobia urýchlili dozrievanie všetkých druhov hustosiatych obilnín a repky. Tamojší poľnohospodári momentálne hovoria o slabších zberových výsledkoch. Iba veľmi málo pozbieranej pšenice a jačmeňov vyhovuje požadovaným kvalitatívnym podmienkam," priblížila.

"V strednej a severnej časti nášho územia poľnohospodári ukončili zber krmovín, so zberom úrody obilnín počítajú najskôr koncom júla až začiatkom augusta. Výsledky žatvy budú závisieť od vývoja počasia. Poľnohospodári dúfajú, že zrážky pomôžu aspoň jesenným plodinám," priblížila.

Upozornila zároveň, že podrobnejšie o žatevných prácach s doterajšími výsledkami, aj za jednotlivé regióny, bude v utorok (11.7.) informovať predseda SPPK Milan Semančík predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú (nominantka SNS) priamo na poliach počas žatevného výjazdu. "Žatevný výjazd sa uskutoční v Drahovciach, v okrese Piešťany," dodala Holéciová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.