SaS: Nepodporíme žiadne zmäkčenie dlhovej brzdy

Jana Kiššová, SaS Foto: SaS

Bratislava 11. júla (TASR) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepodporí žiadne zmäkčenie dlhovej brzdy. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to zdôraznila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

"Nebudeme meniť to, čo je funkčné, čo Slovensku pomáha, drží nezodpovedných politikov na uzde, a to len preto, že vláda nevie rozumne hospodáriť," uviedla Kiššová. Vláda podľa nej nemá peniaze na niektoré projekty nie preto, že existuje dlhová brzda, ale nemá ich preto, lebo takmer desaťročie neprimerane zadlžovala a rozhadzovala.

Smer-SD v tomto podľa Kiššovej rozohral neférovú šachovú hru. "Ak sa brzda uvoľní, bude mať peniaze na svoje projekty a politicky zarobí. Ak sa brzda neuvoľní, obviní opozíciu, že nemá dostatok peňazí na svoje projekty," opísala. Smeru-SD teda podľa nej ide len o svoje preferencie.

Kiššovej kolega zo strany Eugen Jurzyca pripomenul, že Slovensko má už dnes vysoký dlh, nachádza sa v sankčnom pásme. "Nie zvyšovať dlh, my ho musíme výrazne znižovať," vyhlásil. Upozornil tiež na to, že ak sa dlhová brzda uvoľní na diaľničné projekty, peniaze budú pýtať aj ostatné oblasti či samosprávy.

Vláda by podľa neho mala peniaze získavať z funkčnej ekonomiky. "Dávame dlhodobo desiatky až stovky opatrení na zlepšenie ekonomiky, ktorá dokáže vygenerovať zdravé peniaze na rozdiel od dlhu," doplnil Jurzyca.

Podľa poslanca strany Jozefa Rajtára vláda diskusiou o uvoľnení dlhovej brzdy na diaľnice len zakrýva svoju neschopnosť v tom, že nevie pripraviť úseky diaľnic na výstavbu. "V Národnej diaľničnej spoločnosti vládne chaos," zdôraznil Rajtár. Preto je podľa neho aktuálne pripravených len približne 20 kilometrov diaľnic. Aby sa teda zakryla nepripravenosť diaľnic a to, že sa nestavajú, otvorila sa podľa neho otázka uvoľnenia dlhovej brzdy. "Realita je taká, že peniaze majú, ale nedokážu ich využiť," uviedol.

SaS dnes zároveň vyzvala aj ostatné opozičné strany, aby nepodporili v parlamente uvoľnenie dlhovej brzdy. Keďže ide o ústavný zákon, na jeho zmenu je potrebných 90 hlasov zákonodarcov. Poslanci vládnej koalície tak budú potrebovať aj hlasy opozície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.