Kolumbijský prezident udelil poslednú amnestiu povstalcom z FARC

Kolumbijský prezident Juan Santos Foto: TASR AP

>Bogota 11. júla (TASR) - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos podpísal dekrét, ktorým udelil amnestiu ďalším 3600 členom Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), povstaleckej skupiny, s ktorou tamojšia vláda dosiahla vlani mierovú dohodu. Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC.

Ide už o tretí a zároveň posledný takýto prezidentský výnos. V súlade so Santosovými dekrétmi získalo amnestiu dovedna 6005 povstalcov a z väzenia bolo prepustených 1400 ďalších.

Členovia FARC spečatili minulý mesiac proces odzbrojovania, pričom všetky svoje registrované zbrane - viac než 7000 - odovzdali Organizácii Spojených národov.

Bezpečnostná rada OSN v pondelok zároveň odhlasovala vytvorenie novej misie, ktorá bude v Kolumbii od septembra dohliadať na implementáciu mierovej dohody.

Prelomovou vlaňajšou mierovou dohodou medzi kolumbijskou vládou a FARC sa ukončila vyše 50-ročná občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac než 220.000 mŕtvych. Mierovú dohodu pritom v ľudovom hlasovaní voliči tesne odmietli, následne ju však presadil kolumbijský Kongres.

Kľúčovým bodom dohody bolo opätovné zapojenie povstalcov do civilného života. Zároveň sa ním stanovilo, že amnestiu dostanú všetci členovia FARC, ktorí nespáchali závažné zločiny.

Za svoje úsilie o dosiahnutie mierovej dohody dostal Santos vlani Nobelovu cenu za mier.

Po úspechu rokovaní s FARC sa teraz vláda pokúša dosiahnuť dohodu aj s ďalšou povstaleckou skupinou, Národnou oslobodzovacou armádou (ELN), s ktorou už začala oficiálne rokovať. Mierové rozhovory prebiehajú v Ekvádore.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.