Na debutovom albume Richarda Švedu spieva aj Edita Gruberová

Róbert Pechanec a Richard Šveda Foto: Lukáš Kimlička

Bratislava 15. júla (TASR) - Barytonista Richard Šveda patrí k najmladšej generácii slovenských operných spevákov. Od svojich 23 rokov je sólistom Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe a pravidelne hosťuje na operných scénach a koncertných pódiách vo Viedni, Drážďanoch, Mníchove, Dortmunde, Barcelone, Prahe, Bratislave či v čínskom Šanghaji. Koncom júla v Bratislave uvedie do života svoj debutový album Songs.

Richard Šveda vystúpil v roku 2014 na koncerte s Editou Gruberovou v sprievode Slovenskej filharmónie v rámci Bratislavských hudobných slávností a svetoznáma diva mu naspievala aj bonus na jeho profilové CD - pieseň Bartolomeja Urbanca Dolina, dolina. Album Songs, ktorý vyšiel minulý rok v knižnej väzbe vo vydavateľstve Viva Musica! records a predstavuje výber z piesňovej tvorby slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ladislava Faixa a Mikuláša Schneidera-Trnavského, však pokrstí operný spevák a pedagóg František Livora. "Nebol len mojím prvým učiteľom spevu, ktorý mi otváral čarovný svet opery, ale je aj mojím skutočným krstným otcom. Tak som si dovolil rozšíriť jeho 'krstnovstvo' aj na moje prvé CD," prezradil Richard Šveda.

Krst bude súčasťou celovečerného koncertu, na ktorom Richard Šveda uvedie výber z piesní z CD v sprievode klaviristu Róberta Pechanca. "Piesne, ktoré som si vybral na svoje CD, patria medzi moje obľúbené, ale jedna z najobľúbenejších je pieseň od A. Moyzesa Hej, javorová hužva, ktorá určite zaznie aj na koncerte. Má nádherný klavírny sprievod a zaujímavú melodiku," dodal barytonista. Hosťom večera bude mezzosopranistka a jeho manželka Zuzana Šveda, ktorá účinkuje prevažne v zahraničí, v Slovenskom národnom divadle spieva postavu Carmen z rovnomennej Bizetovej opery a budúci rok bude hosťovať v düsseldorfskej opere vo Wagnerovej Valkýre.

Koncert sa uskutoční 28. júla v Moyzesovej sieni v Bratislave.

Richard Šveda študoval operný spev v Bratislave a Grazi. Presadil sa na mnohých medzinárodných speváckych súťažiach doma aj v zahraničí (Trnava, Karlove Vary, Barcelona, Viedeň, Baden-Baden). V súčasnosti je sólistom Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfe. Jeho ťažiskovým repertoárom sú postavy z Mozartových opier, ale stvárňuje tiež barytónové postavy v operách talianskych a francúzskych skladateľov.

TASR informovala Barbora Drahovská, PR manažérka Viva Musica! festivalu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.