V Maďarsku štrajkovali pracovníci verejnej správy nespokojní s platmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 17. júla (TASR) - Fungovanie úradov samosprávnych orgánov v Maďarsku ochromil dnes dvojhodinový štrajk ich zamestnancov. Podľa internetového vydania denníka Magyar Nemzet prerušilo prácu vyše 5000 pracovníkov verejnej správy.

Varovný štrajk v čase od 08.00 h do 10.00 h zorganizovali Odbory maďarských pracovníkov verejnej a štátnej správy (MKKSZ), ktoré chcú dosiahnuť, aby platy pracovníkov samospráv rástli v rovnakom pomere ako minimálna mzda. Do štrajku sa zapojili zamestnanci vyše 100 samospráv.

Mzdy vyše 17.280 zamestnancov samospráv, čo je 58 percent všetkých pracovníkov samospráv, sa deväť rokov neupravovali a ich základný plat dosahuje výšku 38.650 forintov (126,09 eur).

Podľa údajov maďarského inštitútu Policy Agenda sú mzdy pracovníkov verejnej správy nižšie oproti platom kolegov na Slovensku o 17 percent, za českými zaostávajú o 18 percent a za poľskými až o 22 percent.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.