Analytik: Návšteva izraelského premiéra Netanjahua je historická

Benjamin Netanjahu Foto: TASR/AP Photo

Budapešť 18. júla (TASR) - Prebiehajúca návšteva izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Budapešti je skutočne historickou, pretože Maďarsko navštevuje vysoký predstaviteľ Izraela po 30 rokoch, povedal dnes vo vysielaní maďarskej verejnoprávnej televízie Dávid Szabó, expert pre zahraničnú politiku inštitútu Századvég.

Izrael je významným činiteľom svetovej politiky a tretím najväčším zahraničným investorom v Maďarsku, povedal Szabó.

"Netanjahu je známym a rozhodným svetovým politikom, ktorý je vo svojej krajine veľmi úspešný," dodal analytik, podľa ktorého si Maďarsko musí ctiť každého partnera, ktorí dokáže urobiť niečo pre likvidáciu dôvodov migrácie. Izrael je podľa Szabóa významnou krajinou Blízkeho východu, pričom nestabilita v tamojšom regióne čiastočne prispela k vývoju európskej bezpečnostnej politiky týkajúcej sa ilegálnej migrácie v ostatných troch-štyroch rokoch.

Expert podotkol, že Izrael je dôležitým partnerom Maďarska aj z toho dôvodu, že v Maďarsku žije tretie najväčšie spoločenstvo židov v Európe, ktoré prežíva renesanciu z hospodárskeho, spoločenského i kultúrneho hľadiska.

Netanjahu priletel do Budapešti v pondelok večer z Paríža. Dnes sa v parlamente stretne s premiérom Viktorom Orbánom, popoludní položí veniec k hrobu neznámeho vojaka na Námestí hrdinov. Následne ho prijme prezident János Áder.

V stredu bude predseda izraelskej vlády rokovať s premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Tomuto zoskupeniu od 1. júla predsedá Maďarsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.