Kolegovia novinára Šeremeta zavraždeného v Kyjeve chcú spravodlivosť

Truhla s pozostatkami novinára Pavla Šeremeta, archívne foto. Foto: TASR/AP

Kyjev 20. júla (TASR) - Priatelia a kolegovia si dnes pripomenuli prvé výročie smrti ruského novinára Pavla Šeremeta, ktorý prišiel o život pred rokom, keď jeho auto vybuchlo v centre Kyjeva. Informovala o tom agentúra AP.

Šeremetovi priatelia, kolegovia a aktivisti sa dnes zišli na mieste, kde sa pred rokom tragédia odohrala, zapálili tam sviečky a položili kvety. Potom sa vydali k sídlu prezidentskej kancelárie, aby vyjadrili nespokojnosť s priebehom vyšetrovania tejto brutálnej vraždy, ktorej vyšetrovanie stále nie je ukončené, a to aj napriek prísľubom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Nájsť čo najrýchlejšie vrahov novinára vyzval dnes ukrajinské úrady aj vedúci zastúpenia EÚ na Ukrajine Hugh Mingarelli, uviedla agentúra RIA Novosti.

Šeremet, v Bielorusku narodený ruský novinár, posledných päť rokov svojho života žil v Kyjeve, kde pracoval v internetovom denníku Ukrajinská pravda a v rozhlasovej stanici Radio Vesti. Predtým asi desať rokov pôsobil v ruských televíziách vrátane štátneho Prvého kanálu.

Ukrajinské médiá pred časom s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu vraždy informovali, že jednou z veľmi pravdepodobných verzií je aj tá, že Šeremeta zavraždili príslušníci niektorého z plukov domobrany.

Spočiatku sa vyšetrovatelia zaoberali tiež hypotézou, že motívom vraždy mohli byť Šeremetove novinárske aktivity či osobná nevraživosť. Novinári z Ukrajinskej pravdy pritom uvádzali, že ukrajinská tajná služba SBU Šeremeta sledovala. Bezpečnostné orgány však toto tvrdenie odmietali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.