Exhumovali pozostatky maliara Salvadora Dalího

Salvador Dalí Foto: FOTO TASR/AP

Fadrid 21. júla (TASR) - Zo zabalzamovaného tela španielskeho surrealistického umelca Salvadora Dalího odobrali pri jeho exhumácii v noci nadnes vzorky najmä zo zubov, informovala dnes agentúra DPA. Podľa agentúry AP na analýzu zobrali aj Dalího vlasy, nechty a dve dlhé kosti.

Nariadenie na exhumáciu Dalího telesných pozostatkov vydal koncom júna sudca, ktorý rozhoduje v spore o určenie otcovstva z iniciatívy údajnej Dalího dcéry Pilar Abel Martínezovej (61), ktorá žije v neďalekej Girone a živí sa ako kartárka.

Analýza Dalího DNA a jej porovnávanie s DNA údajnej dcéry bude trvať najmenej mesiac, dodala dnes agentúra DPA.

Zástupcovia nadácie La Fundació Museu Dalí, ktorá spravuje umelcov majetok, dnes uviedli, že dôkazy na podporu Martínezovej tvrdení nestačia na zdôvodnenie exhumácie "rušiacej" pokoj nebohého umelca. Nadácia avizovala, že bude pokračovať v boji za zrušenie platnosti testu otcovstva.

Dalího rakvu otvorili vo štvrtok večer po tom, ako ju vybrali z krypty pod kupolou Divadelného múzea Salvadora Dalího (Teatre-Museu Dalí), v ktorej spočívala 27 rokov.

Aby sa znížili možné riziká kontaminácie Dalího DNA, priamo pri odoberaní vzoriek biologického materiálu boli iba piati ľudia - sudca, traja forenzní experti a technik.

Agentúra DPA dnes uviedla, že experti odobrali biologický materiál najmä z Dalího zubov, ako aj z nechtov a dlhých kostí. DPA následne vysvetlila, že formaldehyd používaný pri balzamovaní tiel mohol znemožniť využiteľnosť materiálu z iných častí tela.

Celý proces - od otvorenia krypty cez odobratie vzoriek až po opätovné uzavretie hrobky - trval asi päť hodín.

Výsledky testov Dalího DNA porovnajú s analýzou DNA 61-ročnej Pilar Abel Martínezovej, ktorá tvrdí, že je dcérou tohto excentrického umelca a už roky sa to snaží dokázať.

Jej matka, ktorá pracovala v domácnosti Dalího priateľov ako služobná, mala so slávnym umelcom v roku 1955 tajný románik. Potom sa presťahovala do iného mesta a už tehotná sa vydala za iného muža.

V čase tejto ľúbostnej aféry bol Dalí ženatý so svojou ruskou múzou Galou, bývalou manželkou francúzskeho básnika Paula Éluarda. Manželský pár bol bezdetný.

Matka Martínezovej údajne viac ráz povedala, že jej otcom je Dalí, pričom niekoľkokrát tak urobila aj v prítomnosti ďalších ľudí.

Martínezová podľa vyjadrenia sudcu absolvovala v roku 2007 dva testy na určenie otcovstva, avšak výsledky nedostala. Ak by sa potvrdilo, že je Dalího dcérou, mohla by si robiť nárok na časť Dalího majetku, ktorý on za života odkázal španielskemu štátu.

Sudca vydal nariadenie na exhumáciu Dalího telesných pozostatkov koncom júna a zdôvodnil ho tým, že neexistujú žiadne biologické stopy alebo osobné predmety po Dalím, ktoré by sa mohli použiť na otestovanie otcovstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.