Komisia poľského Senátu odobrila návrh zákona o najvyššom súde

Ilustračné foto Foto: TASR

Varšava 21. júla (TASR) - Osobitná komisia poľského Senátu, hornej komory parlamentu, dnes posúdila a schválila návrh zákona o najvyššom súde, ktorý vyvolal ostré protesty poľskej opozície, časti verejnosti i EÚ. Tento zákon totiž politikom poskytuje možnosť vplývať na fungovanie najvyššieho súdu.

Senát by o tomto kontroverznom zákone mal hlasovať ešte dnes. Keďže väčšinu v hornej komore parlamentu má - podobne ako v Sejme - konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), očakáva sa, že zákon bude schválený.

Rokovanie spomínanej komisie sprevádzali v noci nadnes pouličné protesty. Zišli sa na nich tisíce občanov, a to nielen vo Varšave, ale aj v ďalších poľských mestách.

Demonštranti žiadali stiahnutie zákona ešte pred tým, ako nadobudne účinnosť. Kritici návrhu vyčítajú, že umožní politikom, aby kontrolovali súdnu moc, ktorá tak stratí svoju nezávislosť.

Návrh zákona o najvyššom súde nadobudne účinnosť, ak ho odobrí aj Senát a ak ho podpíše aj poľský prezident Andrzej Duda.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.