Prešovský kraj začína s obnovou štyroch pútnických miest

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Prešov 24. júla (TASR) – Na štyroch pútnických miestach v Litmanovej, Ľutine, Gaboltove a Levoči pribudne nová infraštruktúra. Stane sa tak v rámci medzinárodného projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu, ktorého lídrom je Prešovský samosprávny kraj (PSK). Plánovaný rozpočet projektu je približne 4,3 milióny eur, z toho na slovenskej strane sa preinvestuje viac ako 2,1 milióna eur.

Do projektu Svätomariánska púť – Svetlo z východu je okrem PSK zapojených ďalších 12 partnerov zo Slovenska a Poľska. Jeho ambíciou je rekonštrukcia významných pútnických miest spojených s mariánskym kultom na oboch stranách pohraničia a vytvorenie novej pútnickej trasy. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Gréckokatolícka cirkev, farnosť Litmanová, plánuje v projekte vybudovať pútnicko-informačné centrum s areálom. Pri farnosti v Ľutine dobuduje turistickú infraštruktúru. Rímskokatolícka cirkev, farnosť Levoča, vytvorí oddychovú zónu s krížovou cestou, vybuduje spevnené vjazdy k jednotlivým oddychovým zónam a zmodernizuje a rozšíri hygienické zariadenia na Mariánskej hore.

Rímskokatolícka cirkev, farnosť Gaboltov, chce dobudovať areál pútnického miesta a vybaviť ho prístreškom a hygienickými zariadeniami. Plánujú tu tiež stavebné úpravy prameňa sv. Vojtecha, osvetlenia a chodníky, ako aj inštaláciu informačného systému s ozvučením a vybavenie pútnického areálu s prvkami drobnej architektúry, akými sú pitné fontány, stojany na bicykle či odpadkové koše.

Hovorkyňa uviedla, že s implementáciou projektu začala krajská samospráva už v januári tohto roku. Momentálne prebiehajú verejné obstarávania na výber dodávateľov u jednotlivých investičných partnerov. Rozbiehajú sa aj sprievodné podujatia, ktoré majú napomôcť zviditeľniť samotný projekt a jeho myšlienku. Jedným z takýchto aktivít bolo aj umelecko-výtvarné sympózium organizované PSK, počas ktorého umelci z viacerých krajín vytvárali umelecké diela s pútnickou tematikou. Aktuálne kraj pracuje na marketingových dokumentoch a komunikačnej kampani pri vytvorení nového produktu religiózneho turizmu.

Súčasťou projektu sú okrem investičných akcií i viaceré zaujímavé aktivity, ktoré sa budú postupne realizovať počas najbližších 18 mesiacov trvania projektu. Pôjde nielen o besedy či odborné fóra, ale aj realizáciu 3D mappingu, vytvorenie mobilnej aplikácie a tzv. Evanjelizačnej cesty pútnikov, na ktorej budú vybraní pútnici „testovať“ novovytvorenú trasu po zrekonštruovaných pútnických miestach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.