OSN chce sankcionovať KĽDR znížením jej tržieb z vývozu o tretinu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

New York 5. augusta (TASR) - Bezpečnostná rada OSN bude dnes hlasovať o rezolúcii navrhovanej Spojenými štátmi, ktorej cieľom je sankcionovať Severnú Kóreu za dve júlové skúšky medzikontinentálnych balistických striel, znížením ročného príjmu z jej exportu na tretinu. Tieto tržby predstavujú tri miliardy dolárov.

Podľa nemenovaného diplomata z prostredia BR, ktorého v noci nadnes citovala agentúra Reuters, v danej organizácii panuje "silná dôvera" v to, že predloženú rezolúciu podporia i Čína a Rusko, hoci sú spojencami Pchjongjangu. Návrh znenia predmetného sankčného opatrenia bol predložený 15 členom BR OSN v piatok.

Bezpečnostná rada má hlasovať o 21.00 h SELČ, pričom na schválenie rezolúcie je potrebných deväť hlasov a žiadne veto od pätice stálych členov BR OSN - Británie, Číny, Francúzska, Ruska a USA.

V prípade odobrenia dokumentu bude mať KĽDR zákaz vývozu uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy, ako aj plodov mora. Reštrikcie budú taktiež zakazovať iným krajinám zvýšiť súčasný počet severokórejských pracovníkov, otvárať nové spoločné podniky s KĽDR a pristupovať k novým investíciám v takýchto prevádzkach.

"Ide o exportné sektory, kde sú peniaze vnímané ako kľúčový zdroj tvrdej meny, ktorú KĽDR okamžite vráža do svojej nesmierne nákladnej vojenskej mašinérie vrátane programu balistických striel a jadrového vyzbrojovania. Tieto sankcie však nie sú namierené proti samotnému ľudu KĽDR," zakončil nemenovaný diplomat.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.