Ruskému opozičnému aktivistovi Navaľnému predĺžili podmienečný trest

Alexej Navaľnyj, archívne foto. Foto: TASR/AP

Moskva 5. augusta (TASR) - Ruský súd včera rozhodol o jednoročnom predĺžení podmienečného trestu udeleného opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému. Súd verdiktom vyhovel ruským väzenským úradom, ktoré žiadali, aby mu bol podmienečný trest, udelený v súvislosti s prípadom sprenevery voči francúzskej kozmetickej firme Yves Rocher, predĺžený až do konca roka 2020.

Súd v Moskve odsúdil vo štvrtok Navaľného za opakované porušenie predpisov o organizovaní verejných zhromaždení a stretnutí na zaplatenie administratívnej pokuty vo výške 300.000 rubľov (4200 eur). Úrady žiadali, aby bol Navaľnému predĺžený podmienečný trest o jeden až šesť rokov, čím mu chceli zabrániť v ďalšom porušovaní predpisov, informuje agentúra TASS.

Navaľnyj zorganizoval v marci a v júni masové celonárodné demonštrácie proti vláde a korupcii. Počas nich boli dočasne zadržané stovky ľudí. Za organizovanie protestov putoval Navaľnyj na 25 dní do väzenia.

Tento aktivista pred časom oznámil, že mieni kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018. O úrad prezidenta sa chce uchádzať aj napriek tomu, že pre usvedčenie z korupcie v Yves Rocher, ako aj v ďalšej kauze Kirovles je jeho možnosť kandidovať na takúto funkciu otázna.

Samotný politik zákaz kandidatúry považuje za nezákonný a na ruské orgány sa snaží vyvinúť tlak svojou predvolebnou kampaňou a demonštráciami.

Navaľného v kauze Yves Rocher odsúdili 30. decembra 2014 na tri a pol roka väzenia za finančný podvod s podmienečným odkladom päť rokov. Rovnakú výšku trestu, avšak nepodmienečne, udelil súd i jeho bratovi Olegovi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.