USA napísali OSN o zámeroch odstúpiť od parížskej klimatickej dohody

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington 5. augusta (TASR) - Kabinet amerického prezidenta Donalda Trumpa vydal v piatok prvé písomné oznámenie o tom, že USA hodlajú odstúpiť od parížskej klimatickej dohody z roku 2015. V danom oznámení adresovanom OSN však americké ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že Washington zostane v procese rozhovorov.

Trump vyvolal medzinárodné odsúdenie, keď v júni po prvý raz ohlásil zámery svojej krajiny odstúpiť od tohto prelomového dokumentu prijatom na medzinárodnej klimatickej konferencii vo francúzskej metropole. Argumentoval tým, že dohoda "trestá" USA a vyžiada si zrušenie miliónov pracovných miest v Spojených štátoch.

Piatkové oznámenie je podľa spravodajskej stanice BBC všeobecne vnímané ako symbolické, keďže žiadna krajina, ktorá chce od dohody odstúpiť, nemôže oficiálne oznámiť svoj zámer do 4. novembra 2019. Proces odstúpenia trvá jeden rok, čo znamená, že bude dokončený iba niekoľko týždňov pred voľbami ďalšieho prezidenta USA v roku 2020.

Nový šéf Bieleho domu sa následne bude môcť rozhodnúť pre opätovnú účasť na tejto dohode. "USA budú ďalej participovať na medzinárodných rokovaniach o klimatických zmenách so zámerom brániť americké záujmy a zabezpečiť, aby boli pre našu administratívu otvorené všetky možnosti budúcej politiky," vyhlásil Washington.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.