Otec holandskej kráľovej Máximy zomrel na leukémiu

Holandský kráľ Viliam-Alexander a holandská kráľovná Maxima na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Amsterdam 9. augusta (TASR) - Vo veku 89 rokov zomrel v Buenos Aires otec holandskej kráľovnej Máximy, bývalý argentínsky minister poľnohospodárstva Jorge Zorreguieta. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa holandský kráľovský dvor.

Zorreguieta sa niekoľko rokov liečil na leukémiu. Nedávno pricestoval na návštevu do Holandska, aby sa zúčastnil na oslavách 50. narodenín svojho zaťa, kráľa Viliama Alexandra.

Zorreguieta bol členom argentínskej vlády v čase, keď v krajine vládol režim generála Jorgeho Rafaela Videlu. V roku 1976 sa stal námestníkom ministra poľnohospodárstva a od marca 1979 do marca 1981 bol šéfom tohto rezortu.

Videla čelil obvineniam z násilností voči civilistom, ku ktorým došlo za jeho vlády. Zorreguieta však vždy tvrdil, že o prenasledovaní, únosoch a vraždách 10.000 - 30.000 odporcov režimu nevedel. V súvislosti s týmto jeho tvrdením holandský parlament požiadal odborníkov, aby záležitosť prešetrili - tí dospeli k záveru, že Zorreguieta vzhľadom na svoje postavenie musel o represiách vedieť.

Vzhľadom na prepojenie s argentínskym diktátorským režimom sa Zorreguieta nesmel zúčastňovať na kľúčových udalostiach v živote holandskej kráľovskej rodiny - v roku 2002 nebol ani na svadbe svojej dcéry s vtedajším korunným princom Willemom-Alexandrom a nezúčastnil sa ani na jeho korunovácii v roku 2013. Bol však na krste svojich troch vnučiek, princezien Cathariny-Amalie, Alexie a Ariany.

Holandský kráľovský palác dnes oznámil, že Zorreguietov pohreb sa uskutoční v úzkom kruhu za účasti jeho dcéry Máximy, kráľa Willema-Alexandra a ich troch dcér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.