V Archeoskanzene Modrá sa uskutoční zaujímavé podujatie

Ilustračná snímka Foto: Tomáš Koníček/Školský servis TASR

Bratislava/Modrá 10. augusta (TASR) – Návratom do čias Veľkej Moravy je podujatie Veligrad 2017 s podtitulom Boj o hradisko. Uskutoční sa 12. a 13. augusta v Archeoskanzene Modrá neďaleko mesta Uherské Hradiště v prihraničnej Morave.

Víkendový program 12. ročníka Veligradu v skanzene z dávnej minulosti (9. storočie) bude v réžii skupiny Velkomoravané, ktorá okrem bitky o hradisko predvedie turnaj a ďalšie bojové ukážky. Návštevníci uvidia aj Veľkomoravský trojboj, detskú bitku i ukážky dobového života. Nechýba komentovaná prehliadka hradiska a prednáška o živote na Veľkej Morave.

Podľa starostu Modry Miroslav Kovaříka do Archeoskanzenu príde ročne takmer 100.000 návštevníkov. Areál nadväzuje priamo na dobu Veľkej Moravy, i keď tam boli aj nálezy keltské, germánske, z lineárnej kultúry a doby bronzovej. Ale obdobie Veľkej Moravy je v historických nálezoch dominantné.

"Jedna z najcennejších stavieb na sever od Dunaja v strednej Európe je zrejme kostol sv. Jana z obdobia okolo roku 800, ktorý sme znovu postavili. Archeoskanzen má niekoľko desiatok stavieb aj živé zvieratá. Človek sa môže pozrieť do tých domčekov od najchudobnejších vrstiev, kde sú zahĺbené domy, podzemné domčeky, akési zemnice, polozemnice, nadzemné stavby. Je tam i rekonštrukcia veľmožského paláca, všetko v skutočnej veľkosti podľa archeologických nálezov, akýsi Metodov, zrejme arcibiskupský palác, škola písomníctva," uviedol pre TASR Kovařík.

Vedľa čiastočne opevneného a najväčšieho slovanského areálu v Európe z čias uvedenej významnej etapy našich národných dejín sú aj ďalšie lákadlá pre návštevníkov. Je to vlani vybudované Centrum slovanských tradícií, kde možno spoznať zariadenie dvojkotlovej pálenice s najmodernejšou technológiou. Nechýba v ňom tržnica so sušeným ovocím, keramickými a inými remeselnými aj ďalšími regionálnymi výrobkami. V podzemí je salón vín a na poschodí expozícia zameraná na gurmánstvo, históriu jedla, vína a páleníctva v ľudovom prostredí.

Ešte atraktívnejší je areál Živá voda s tunelom v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, kde možno sledovať desiatky druhov rýb. Vonku je prírodné kúpalisko aj expozícia charakteristických moravských, lužných, stepných bylín a drevín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.