V Kostole sv. Kataríny dnes zaznie staroveká Pieseň piesní

Mesto Kremnica Foto: TASR/Jozef Ďurník

Kremnica 10. augusta (TASR) - Svoje brány dnes po 11. raz otvára festival Capalest v regióne, ktorý v tomto roku prináša lahôdku pre milovníkov renesančného umenia. Počas koncertného turné po Banskobystrickom kraji sa predstaví české komorné hudobné teleso Cappella Mariana s vokálnou sekciou. Festivalová cesta regiónom sa začne dnes o 19.00 h v Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici.

"Cappella Mariana sa špecializuje na interpretáciu stredovekého viachlasu, renesančnú polyfóniu a vokálne diela raného baroka. Toto české hudobné zoskupenie, ktoré pôsobí v oblasti uvádzaní zabudnutých diel vrcholnej polyfónie z oblasti talianskej, flámskej či anglickej renesancie, vzniklo v roku 2008 a neustále žne pozitívne ohlasy kritiky aj poslucháčov," informovala Lucia Huťanová z občianskeho združenia Capalest s tým, že členovia súboru pôsobia na medzinárodnej scéne a vystupujú na prestížnych festivaloch.

Na Slovensko prichádzajú štyria speváci, Vojtěch Semerád (tenor), ktorý je zároveň aj umeleckým vedúcim, Tomáš Lajtkep (tenor), Tomáš Král (barytón) a Jaromír Nosek (bas) s programom Pieseň piesní, ktorá je jedným z najznámejších dochovaných lyrických starovekých diel.

"Súbor si na túto špeciálnu príležitosť vybral toto výnimočné dielo v piatich renesančných spevoch: Loco introit, Loco alleluia, Loco offertorum, Loco ad elevationem, Loco deo gratias. Korene týchto piatich spevov v tradičnej kompozícii kresťanskej liturgie siahajú až na Ďaleký východ," vysvetlila Huťanová.

Okrem Kremnice sa štvorica vokalistov predstaví tiež vo Zvolene, Svätom Antone a v Banskej Štiavnici, kde bude pokračovať hlavný program jubilejného 15. ročníka festivalu poézie, divadla a hudby Capalest. Koncertné turné organizuje občianske združenie Capalest s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, v spolupráci s regionálnymi partnermi, pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.