Ceny ropy budú v najbližších rokoch nízke, na trhu je jej prebytok

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 10. augusta (TASR) - Cena ropy je v posledných týždňoch najvyššia za posledný rok. Je to však len dočasný jav pre vyššiu spotrebu v letnej sezóne. Celkovo je na svetovom trhu prebytok, ktorý bude aj v najbližších rokoch tlačiť ceny čierneho zlata nadol pod úroveň 50 USD za barel. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal portfolio manažér hedžového fondu spoločnosti Infinity Capital Group Peter Bálint.

„Nepomohlo ani obmedzenie ťažby zo strany krajín OPEC, ktoré pokrývajú viac ako 50 % trhu. Problémom je disciplína členských krajín, ktoré sa nedržia obmedzenia dennej ťažby na 1,8 milióna barelov denne. Na trh dodávajú o 10 % viac,“ povedal Bálint s tým, že ponuka na trhu výrazne ovplyvňujú aj Spojené štáty americké.

„USA sú nový veľký hráč na trhu, ktorý mieša karty vďaka ťažbe z bridlicových ložísk. Kým oni sa na trh sa pozerajú ekonomicky, chcú dosiahnuť zisk, OPEC sa snaží skôr hľadieť na strategické ciele. Obmedzenia ponuky zo strany OPEC však vždy hravo vykompenzuje USA, ktoré v súčasnosti ťaží 9 miliónov barelov ropy denne,“ vysvetlil Bálint.

Ceny ropy sú v súčasnosti vyššie ako 50 USD za barel. Podľa Bálinta je však rovnovážna trhová cena nižšia. „Na strane dopytu tlačí ceny nadol slabý ekonomický rast, najmä v eurozóne. Spomalila aj čínska ekonomika. Rovnako pre nižšie ceny ropy hovorí aj postupný prechod od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom. Na strane ponuky ich dole tisnú najmä americkí bridlicoví ťažiari, pretože vďaka pokročilým technológiám dokážu zarábať aj pri nižších cenách ropy vo svete,“ dodal Bálint.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.