Na západe Slovenska hasiči stále odstraňujú škody po veternej smršti

Ilustračná snímka. Foto: TASR/KR HaZZ v Trnave

Bratislava 11. augusta (TASR) - Hasiči stále odstraňujú škody po veternej smršti a búrke, ktorá sa prehnala vo štvrtok (10.8.) večer Slovenskom. Najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji pomáhajú aj v týchto chvíľach pri desiatkach výjazdov. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči odstraňujú najmä popadané stromy, odtrhnuté a spadnuté strešné krytiny či vyvrátené elektrické stĺpy. Pomáhajú aj pri spriechodňovaní komunikácií. Silný vietor a búrka zapríčinili doteraz podľa Prezídia HaZZ v Bratislavskom kraji 132, v Trnavskom kraji 110, v Trenčianskom kraji 27, Nitrianskom kraji 12 a v Žilinskom kraji deväť výjazdov.

Desiatky hasičov zasahovali v noci nadnes na západe Slovenska, kde sa prehnala veterná smršť. Najkritickejšia situácia bola v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde hasiči pomáhali pri popadaných stromoch, strešných krytinách a elektrických stĺpoch. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Situáciu značne komplikovali aj výpadky elektrického prúdu. V oboch spomínaných krajoch zasahovali všetky sily a prostriedky.

"Hasiči zasahovali aj v stanovom tábore v obci Dubové (okres Turčianske Teplice), kde silný vietor strhol stany a bez prístrešia zostalo približne 50 ľudí (z toho 35 detí)," priblížila Farkasová. Všetky osoby vyviazli bez zranenia a bolo im poskytnuté útočisko v evakuačnom autobuse HaZZ.

V Bratislavskom kraji zasahovalo pre popadané stromy po veternej smršti a búrke minimálne 40 hasičov s 15 kusmi techniky. V teréne boli jednotky z Bratislavy, Malaciek i Pezinka. Hasiči odstraňovali popadané stromy a zabezpečovali strechy pred pádom. Hasiči z Bratislavy zasahovali v noci minimálne na 22 miestach.

Západ Slovenska zasiahli vo štvrtok (10.8.) v noci silné búrky. Sprevádzal ich silný vietor, na bratislavskom letisku namerali rýchlosť v nárazoch 100 kilometrov za hodinu (km/h). Na svojom facebookovom profile o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Meteorológovia zaznamenali v noci najsilnejšie nárazy vetra v Malom Javorníku - 130 km/h, Jaslovských Bohuniciach 104 km/h a v Bratislave - letisko 100 km/h.

Silný vietor v hlavnom meste vyvracal stromy a skomplikoval tak verejnú hromadnú dopravu. Na hlavnej vlakovej stanici spadli napríklad stromy na trolejbusové vedenie, v Ružinove na električkovú trať. Z viacerých dedín v okolí hlavného mesta, aj v bratislavskej Rači zase hlásili výpadok elektrického prúdu. Napríklad v Marianke nešiel vyše hodiny, potvrdila jej obyvateľka. Podľa portálu imeteo.sk strhla veterná smršť v Senci niekoľko striech. Portál tvnoviny.sk informuje, že bez elektriny bolo Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji aj Blatné. Z územia celého hlavného mesta sú hlásené polámané konáre. V Rači strhlo podľa portálu strechu z Domova sociálnych služieb. Zničená má byť aj Magio pláž na pravej strane Dunaja.

Absolvovali takmer 200 výjazdov

Silný vietor a búrka, ktoré sa vo štvrtok (10.8.) večer prehnali západným Slovenskom, zapríčinili takmer 200 výjazdov hasičov. Najviac zásahov bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji, kde hasiči zasahovali pri 105 udalostiach. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči odstraňovali najmä spadnuté stromy z ciest a osobných áut, spadnutých stĺpov elektrického vedenia, telefónnych stĺpov a strhnutých striech. Niektoré cesty v okresoch Bratislavského kraja boli úplne neprejazdné.

"Vážna situácia bola v Malackách na Ceste Mládeže, kam boli hasiči v noci vyslaní k odtrhnutej streche na bytovom dome. Tá zostala visieť na rímse nad oboma vchodmi do bytovky, čím vážne ohrozovala obyvateľov. V súčinnosti s príslušníkmi polície bola vykonaná evakuácia všetkých 60 obyvateľov," priblížila Farkasová.

Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali pre silný vietor a búrku 40-krát, a to najmä pri odstraňovaní popadaných stromov a spriechodňovaní neprejazdných ciest. V Trenčianskom kraji zasahovali hasiči 19-krát a v Nitrianskom kraji desaťkrát.

Silný vietor spôsobil na cintorínoch a v areáli krematória kalamitu

Veterná smršť, ktorá sa vo štvrtok (10.8.) večer prehnala Bratislavou, spôsobila na cintorínoch a v areáli krematória v správe organizácie Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislavy mimoriadnu kalamitnú situáciu, ktorej odstraňovanie potrvá minimálne týždeň. TASR o tom informoval riaditeľ organizácie Radoslav Vavruš.

"Rozsah vzniknutých škôd na drevinách a cintorínskej architektúre je v štádiu zisťovania a posudzovania. Aj na základe výsledkov zhodnotenia prijme Marianum ďalšie opatrenia, ktoré môžu viesť až k uzatvoreniu krematória a cintorínov," podotkol riaditeľ. Verejnosť žiada, aby vzniknutú situáciu rešpektovala a reálne hodnotila personálne a technické možnosti správcovskej organizácie pri odstraňovaní vzniknutých škôd.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.