Prešovský kraj je podľa veku obyvateľov najmladším v rámci SR

Ilustračná snímka. Foto: Jaroslav Dodok Školský servis TASR

Prešov 24. augusta (TASR) – Prešovský kraj bol vlani v rámci Slovenska vekovo najmladším krajom s najvyšším podielom detí. Z celkového počtu 822.310 obyvateľov bolo 147.043 osôb v predproduktívnom veku (0- až 14-ročných), strednú skupinu obyvateľov v produktívnom veku tvorilo 568.384 ľudí (15- až 64-ročných) a 106.883 bolo v poproduktívnom veku (65 a viac rokov). Informovala o tom Zuzana Šoltisová zo prešovského pracoviska Štatistického úradu.

Medziročne stúpol počet detí o 365 a osôb v poproduktívnom veku o 4031. Počet obyvateľov v produktívnom veku sa zase znížil o 2783 osôb. Celokrajskú úroveň podielu detí (17,9 percenta) prekročilo päť okresov kraja, a to Kežmarok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Vranov nad Topľou a Levoča. Najnižší podiel obyvateľov v skupine detí mal okres Snina. Medzi okresy s najvyšším podielom osôb v produktívnom veku patrili okresy Snina a Humenné. V rámci poproduktívneho veku bol zaznamenaný najvyšší podiel obyvateľstva v okrese Medzilaborce, najnižší v okrese Kežmarok.

Šoltisová konštatovala, že štruktúra obyvateľstva Prešovského kraja podľa základných vekových skupín potvrdzuje proces starnutia obyvateľstva, aj keď v miernejšom tempe ako v celej Slovenskej republike.

Index starnutia (pomer generácie prarodičov a generácie detí) sa v Prešovskom kraji medziročne zvýšil zo 70,1 na 72,7.

V minulom roku bol priemerný vek obyvateľov Prešovského kraja 38,1 roka, oproti roku 2015 sa zvýšil o 0,3 roka a oproti roku 2006 o 2,7 roka. Najmladším okresom s priemerným vekom 33,8 roka bol Kežmarok a najstarším okres Medzilaborce s priemerným vekom obyvateľstva 42,1 roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.