Lídri západného Balkánu prehĺbia hospodársku spoluprácu

Na snímke zľava viceprezident Svetovej banky Cyril Muller, macedónsky premiér Zoran Zaev, premiér Bosny a Herzegoviny Denis Zvizdič, eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie EÚ Johannes Hahn, srbská premiérka Ana Brnabičová, albánsky premiér Edi Rama, čiernohorský premiér Duško Markovič a kosovský premiér Isa Mustafa pózujú počas stretnutia v albánskom prístavnom meste Drač 26. augusta 2017. Foto: TASR/AP

Drač 26. augusta (TASR) - Predsedovia vlád štátov západného Balkánu uzavreli dnes v albánskom meste Drač dohodu o pláne na prehĺbenie regionálnej hospodárskej spolupráce ako súčasť prístupového procesu do Európskej únie. Informovala o tom agentúra AP.

Albánsky premiér Edi Rama prijal kolegov zo Srbska, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Macedónska a Čiernej Hory v prístavnom meste Drač na pobreží Jadranského mora.

Stretnutie vo vládnom plážovom stredisku sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na zemi kontrolovali situáciu príslušníci polície a národnej gardy, z mora dohliadala na politikov bojová loď námorníctva.

Premiéri uzavreli dohodu zostavenú zo 115 bodov. Nový plán pomôže v tomto regióne vytvoriť "zásadnú zmenu pohybu tovarov, služieb, kapitálu a kvalifikovaných pracovníkov tak, aby sa región stal atraktívnejším pre investície, pružnejší v obchodnej výmene a urýchlil svoj hospodársky rast a blahobyt na ceste do EÚ".

Stretnutie sa konalo za účasti eurokomisára pre politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannesa Hahna, podľa ktorého účastníci okrem iného diskutovali o možnostiach implementácie spomenutých 115 bodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.