Začína sa trojdňový medzinárodný festival Gajdovačka 2017

Na Orave dobre, na Orave zdravo. Ilustračná snímka. Foto: TASR - Andrej Galica

Oravská Polhora 15. septembra (TASR) - Sprístupnením výstavy detských výtvarných prác, ako aj výstavy fotografií a čepcov sa dnes popoludní začína v Oravskej Polhore pestrý trojdňový program 18. ročníka medzinárodného festivalu Gajdovačka 2017. Zúčastní sa na ňom viac ako stovka hudobníkov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Bieloruska, Belgicka, Írska, Škótska, ale aj Austrálie.

"O 17.00 sa v regionálnej súťaži Tak spievala moja babka, pripravenej na počesť polhorskej speváčky Anny Rusnákovej, predstavia spevácke talenty z oravských goralských obcí. Diváci uvidia i mladých píšťalkárov. Večer zabojujú o priazeň diváka hudobné zoskupenia Red Cow Lane z Írska, Dulickí pastieri z Dulíc, muzikanti z ľudovej hudby Kobylka či Páni času z Bratislavy v programe Gajdošská aréna," vymenoval ďalší program dramaturg festivalu Miroslav Žabenský.

V sobotu 16. septembra program v gajdošskej izbe v Oravskej Polhore otvorí malá škola hry na gajdách, ktorú budú viesť muzikanti z írskeho Dublinu a z Belgicka. Na 11.00 h je pripravené zasadnutie Cechu slovenských gajdošov. "Popoludní sa predstavia gajdoši na koncertoch v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, v kultúrnom dome v Sihelnom a na Babej hore. Pozývame všetkých, ktorí si chcú zážitok z muzicírovania spojiť s turistickým výletom," doplnil.

"Dôležitou časťou gajdošského festivalu bude 17. ročník medzinárodnej súťaže mladých gajdošov s názvom O Zboroňovu nôtu, ktorú realizujeme na počesť významného polhorského gajdoša, sólistu SĽUK-u a cechmajstra gajdošského cechu Jozefa Zboroňa. Predstaví sa 30 mladých inštrumentalistov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky," skonštatoval Žabenský. Na záver sobotného programu sa účinkujúci stretnú v areáli ihriska v Oravskej Polhore na večernom galaprograme. Festival vyvrcholí v nedeľu 17. septembra slávnostnou svätou omšou, spomienkou na oravských gajdošov na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore a poďakovaním v kultúrnom dome.

Festival Gajdovačka 2017 je zameraný na prezentáciu pôvodných muzikantských prejavov a na hľadanie nových foriem a možností interpretácie. Jeho cieľom je zachovanie a propagácia tradičných kultúrnych symbolov európskych regiónov a prezentácia najmä mladých gajdošských talentov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.