Obec Čerhov je vstupnou bránou do tokajskej oblasti

Obec Čerhov v okrese Trebišov je spätá s vinohradníctvom. Jej katastrálne územie patrí do oficiálne uznanej slovenskej Vinohradníckej oblasti Tokaj. Na snímke pohľad na obec Čerhov a vpravo drevená socha sv.Urbana vo vinohradoch nad obcou 15.septembra 2017. Foto: TASR - Roman Hanc

Čerhov 16. septembra (TASR) – Obec Čerhov v Trebišovskom okrese je spätá s vinohradníctvom a tokajským vínom. Jej katastrálne územie patrí do oficiálne uznanej Vinohradníckej oblasti Tokaj.

"Obec je vstupnou bránou do Tokaja, máme 43 hektárov viníc a približne 20 vinárov pestujúcich hrozno a produkujúcich víno," uviedol pre TASR starosta Čerhova Pavol Balogh. Typické odrody z tunajších vinohradov, z ktorých sa robia tokajské vína, sú furmint, lipovina a muškát žltý.

Čerhov má zhruba 800 obyvateľov a hoci leží v národnostne zmiešanom území vedľa hranice s Maďarskom, ide o čisto slovenskú dedinu. Patrí pritom k najstarším obciam Zemplína. "Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1067, tento rok si teda v tejto súvislosti pripomíname 950. výročie," konštatoval starosta.

V obci s pôvodným roľnícko-vinárskym charakterom dbajú na udržiavanie kultúrneho dedičstva. Možno tu navštíviť Dom tradícií s expozíciou gazdovskej izby, miestnych krojov a pracovných nástrojov, aktívny je miestny Folklórny súbor Strapec.

Známou sa obec stala vďaka slávnosti Tokajské vinobranie v posledný septembrový víkend, tento rok sa koná už 16. ročník. Ďalšou typickou pravidelnou akciou je 30. apríla stavanie májov.

S pomocou eurofondov vybudovali v obci Oddychové centrum, ktoré zahŕňa obecnú vínnu pivnicu, jazierko a amfiteáter. "Do pivnice sa zmestí zhruba 50 ľudí, čiže keď príde autobus s návštevníkmi, pomestia sa sem a môžu si v pokoji vychutnať tokajské víno," doplnil starosta. Areál je miestom oberačkových slávností a skrášľujú ho sochy vytvorené v rámci každoročného plenéra drevorezbárov. Stojí tu aj plastika patróna vinohradníkov sv. Urbana alebo socha bežca, do podstavca ktorej vyrývajú mená víťazov Behu tokajskými vinicami.

V nedávnej minulosti zažila dedina odliv mladých ľudí, ktorí odchádzali za prácou, v tomto smere už vidieť pozitívnejší trend. "Obec sa už tak nevyľudnieva ako kedysi, keď bola vysoká nezamestnanosť. Mladé rodiny si začínajú na pozemkoch v obci stavať domy," skonštatoval Balogh.

Festival Tokajské vinobranie láka tisíce návštevníkov

Obec Čerhov v okrese Trebišov je spätá s vinohradníctvom. Jej katastrálne územie patrí do oficiálne uznanej slovenskej Vinohradníckej oblasti Tokaj. Na snímke strapce hrozna tokajská lipovina vo vinohradoch nad obcou Čerhov 15. septembra 2017. Foto: TASR - Roman Hanc

Milovníkov dobrého vína a tradičnej ľudovej kultúry pozýva už tradičný festival Tokajské vinobranie v Čerhove (okr. Trebišov). Tento rok sa uskutoční v piatok 29. a sobotu 30. septembra. Pestrý program vyvrcholí koncertom speváčky Márie Čírovej a ohňostrojom.

Festival je hlavným podujatím organizovaným v obci, stal sa už pojmom a každoročne láka tisíce návštevníkov. Pre obec znamená značnú finančnú záťaž, ale aj veľkú propagáciu. "Už sa ani nedá prestať, lebo tá tradícia presiahla náš región. Vlani sem prišlo okolo 10.000 ľudí, nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska či Poľska, mali sme návštevníkov aj z Kanady," povedal starosta.

Problém je podľa neho s parkovaním množstva áut. Pokiaľ je dobré počasie, dá sa to však zvládnuť so záchytnými parkoviskami na poliach či ihrisku.

Slávnosti vinobrania vznikli pred 16 rokmi, odvtedy sa konajú každoročne každý posledný septembrový víkend. "Chceli sme jednak priblížiť históriu a kultúrne dedičstvo Tokaja a zároveň, keďže sme tu vtedy mali vysokú nezamestnanosť, dať aj príležitosť práce a zárobku našim ľuďom, vinohradníkom a vinárom," priblížil počiatky podujatia starosta.

V poradí 16. ročník festivalu opäť otvorí Beh tokajskými vinicami, pre návštevníkov budú v piatok pripravené aj ukážky tradičného pečenia chleba. V sobotu sa budú v programe "Zempľinska maňira" prezentovať regionálne folklórne súbory. K programu v Oddychovom centre obce patrí jarmok ľudových remesiel či plenér drevorezbárov. V ponuke nebudú chýbať zemplínske špeciality a tokajské vína. "Keďže ide o oslavy vinohradníkov, v hlavnej úlohe bude víno – ochutnávka vín v obecnej pivnici, ale aj tokajské pivnice otvorené aj v okolitých obciach," priblížil starosta Čerhova Pavol Balogh. Návštevníkov z Košíc dovezie v sobotu po železnici historický motorák.

Na slávnostiach sa bude prezentovať 25 vinárov z Čerhova, ako aj z Malej a Veľkej Tŕne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.