Zdravotne postihnutí v Trnave majú aplikáciu na parkovanie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Trnava 22. septembra (TASR) - Mesto Trnava zjednoduší prístup k parkovaniu ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Tí ako prví na Slovensku vďaka novej mobilnej aplikácii ParkDots rýchlo a jednoducho nájdu voľné parkovacie miesto, na ktoré ich aplikácia nasmeruje. V prípade, že na danom mieste medzičasom zaparkuje niekto iný, aplikácia ponúkne najbližšiu voľnú alternatívu.

"Umožňuje to zabudovanie senzorov obsadenosti, ktoré sú pripojené do aplikácie ParkDots z dielne PosAm – dcérskej firmy Telekom v kooperácii s trnavskou mestskou spoločnosťou TT-IT, s. r. o.," uviedol Jaroslav Otčenáš, konateľ firmy TT-IT, ktorá pre mesto Trnava zabezpečila spustenie aplikácie po technickej i finančnej stránke.

Senzory sú zabudované na 31 parkovacích miestach určených pre držiteľov preukazu ŤZP v rámci centrálnej mestskej zóny. Sú umiestnené pod povrchom parkovacích miest a nenarúšajú tak vzhľad mesta. Senzory v reálnom čase zbierajú a odosielajú dáta o obsadenosti miest do centrálneho systému. Okrem toho aplikácia ponúkne aj ďalšie funkcie - navigáciu, ktorá pri návrate uľahčí nájdenie zaparkovaného vozidla či varovanie, pokiaľ sa vozidlo v čase parkovania pohne z parkovacieho miesta.

Aplikácia je zatiaľ určená držiteľom preukazu ŤZP, systém je však pripravený aj na ďalšie rozširovanie do budúcnosti. Dá sa jej prostredníctvom napríklad uhradiť parkovné a môže tak čiastočne nahradiť parkovacie služby či automaty. "Tento systém nám umožní v reálnom čase zbierať informácie o využití parkovacích miest pre ťažko zdravotne postihnutých občanov a návštevníkov mesta a tak môžeme efektívnejšie analyzovať, plánovať a hlavne ďalej zlepšovať parkovanie v našom meste," skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka.

"Vylepšenie parkovania pre ŤZP v Trnave je skvelým príkladom toho, ako môžu technológie skvalitniť život občanov a na druhej strane pomôcť samosprávam lepšie manažovať zdroje. Konceptu SmartCity sa preto budeme určite venovať aj naďalej,“ uviedol generálny riaditeľ Telekomu Milan Vašina.

Aplikácia ParkDots je aktuálne dostupná bezplatne pre smartfóny s OS Android, pre zariadenia s iOS pribudne v najbližších týždňoch. Všetky funkcie sú okrem toho k dispozícii aj map.parkdots.com.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.