Yildirim:Reakcia Turecka na referendum bude mať aj bezpečnostný rozmer

Turecký premiér Binali Yildirim. Foto: TASR/AP

Istanbul 23. septembra (TASR) - Reakcia Turecka na plánované referendum o nezávislosti severoirackého Kurdistanu bude mať diplomatický, politický, ekonomický a bezpečnostný rozmer, vyhlásil dnes turecký premiér Binali Yildirim.

Jeho slová zazneli pred dnešným zasadaním tureckého parlamentu, ktorý bude hlasovať o rozšírení mandátu na nasadenie tureckých vojakov v Iraku a Sýrii, informovala agentúra Reuters.

Referendum, naplánované na 25. septembra, sa má konať nielen v Kurdistane, ale aj v niektorých sporných oblastiach vrátane provincie Kirkúk, bohatej na ropu. Tá je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov.

Referendum tiež vystrašilo susedov Iraku - Turecko, Irán a Sýriu -, ktorí sa obávajú, že hlasovanie povzbudí ich vlastné kurdské menšiny, aby sa snažili o odtrhnutie.

USA vyzvali Kurdistan, aby odvolal referendum pre obavy z vyvolania regionálnych nepokojov a z odvrátenia pozornosti od súčasných bojov s extrémistami z Islamského štátu v Iraku a v Sýrii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.