Žilinská univerzita podpísala zmluvu s Kalifornskou univerzitou

Žilinská univerzita Foto: TASR

Žilina 22. septembra (TASR) - Žilinská univerzita (ŽU) v Žiline podpísala vo štvrtok (21.9.) pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta SR Andreja Kisku v USA zmluvu strategického partnerstva s Kalifornskou univerzitou v Berkeley v oblasti inteligentných dopravných systémov. TASR o tom informovala Martina Slavíková z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing ŽU.

"Podpisom zmluvy sa prehlbuje spolupráca v strategickej oblasti výskumu našej univerzity v oblasti inteligentných dopravných systémov s poprednou svetovou univerzitou, ktorou Kalifornská univerzita bezpochyby v súčasnosti je," povedala rektorka ŽU Tatiana Čorejová.

Doplnila, že práve vďaka spolupráci získa ŽU prístup na rozšírenie svojho výskumu do Kalifornie, kde sa nachádzajú inovačné centrá popredných svetových firiem aj v oblastiach inteligentných dopravných systémov.

"Kalifornská univerzita je najlepšou verejnou vysokou školou na svete vo viacerých oblastiach. V ostatných rokoch aj v technike, s dôrazom na informačné technológie a ich aplikácie. Táto vysoko uznávaná univerzita zohráva rozhodujúcu úlohu v kalifornskom hospodárstve a jej výskumníci vytvorili prevratné produkty, revolučné spoločnosti a ich príspevky majú celosvetový dosah," uviedla Slavíková.

ŽU je podľa nej v súčasnosti na Slovensku lídrom vo výskume v oblasti inteligentných dopravných systémov. "Aj vďaka pilotnému projektu 7. rámcového programu Európskej únie na podporu špičkových tímov ERAchair - projektu ERAdiate sa ŽU radí medzi lídrov v tejto oblasti," dodala Slavíková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.