Nálada v českej ekonomike sa tento mesiac opäť zlepšila

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 25. septembra (TASR) - Nálada v českej ekonomike sa v septembri zlepšila, už tretí mesiac po sebe. Príslušný index pritom dosiahol najvyššiu hodnotu za osem mesiacov. Prispel k tomu optimistický postoj českých domácností aj podnikateľov.

Podľa najnovšieho prieskumu Českého štatistického úradu kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky - index ekonomického sentimentu - v septembri vzrástol na 14,6 bodu z augustových 14,1 bodu. Hodnota indexu je najvyššia od januára tohto roka, keď sa vyšplhal na 14,7 bodu.

Index spotrebiteľskej dôvery v Česku sa pritom v septembri zvýšil na osemmesačné maximum 6,8 bodu z 5,5 bodu v auguste. Prieskum odhalil, že českí spotrebitelia sa o niečo menej obávajú zhoršenia situácie v ekonomike v nasledujúcich 12 mesiacoch. A ich obavy z vývoja osobnej finančnej situácie sa oproti augustu takmer nezmenili.

Aj index podnikateľskej dôvery v Česku v septembri vzrástol na 16,5 bodu zo 16,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci a je najvyšší od januára, keď tiež dosiahol 16,5 bodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.