Konferencia v Košiciach sa venuje Ústave SR a jej zmenám za 25 rokov

Deň Ústavy SR si pripomíname 1. septembra. Ústava Slovenskej republiky je hierarchicky najvyššie postavený právny predpis platný v Slovenskej republike. Slovenská národná rada (SNR) na svojom plenárnom zasadaní 31. augusta a 1. septembra 1992 prerokovala vládny návrh Ústavy SR. Ústavu SR poslanci schválili 1. septembra 1992 požadovanou trojpätinovou väčšinou. Z prítomných 134 poslancov hlasovalo 114 za, 16 proti a štyria sa zdržali. Ústavu SR slávnostne podpísali 3. septembra 1992 predseda SNR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Vladimír Mečiar v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade za účasti mnohých významných hostí. Na archívnej snímke sprava poslanci Jozef Prokeš Vladimír Bajan a Milan Ftáčnik prinášajú Ústavu, štátny znak, pečať a vlajku SR v Rytierskej sieni na Bratislavskom hrade 3. septembra 1992 počas slávnostného aktu podpísania Ústavy Slovenskej republiky. Foto: TASR/Peter Brenkus

Košice 26. septembra (TASR) – Na aktuálne otázky týkajúce sa Ústavy SR ako základného zákona štátu a jej premien počas 25-ročnej existencie je zameraná medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa dnes a v stredu (27.9.) koná v Košiciach. Šieste Ústavné dni organizuje Ústavný súd (ÚS) SR v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Informovala o tom hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Prezentácie a diskusie prebiehajú v troch tematických blokoch. Ide o Ústavu SR ako základný zákon štátu, ako objekt ústavno-právneho výskumu a jej premeny v čase. Prvý deň konferencie sa koná v priestoroch Ústavného súdu SR, v stredu sa účastníci presunú na rektorát UPJŠ.

Záštitu nad podujatím prebrala predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková a dekanka Právnickej fakulty UPJŠ Gabriela Dobrovičová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.