Tempo rastu nemeckých dovozných cien sa v auguste zrýchlilo

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Wiesbaden 26. septembra (TASR) - Tempo rastu nemeckých dovozných cien sa v auguste zrýchlilo. Dôvodom boli vyššie ceny energií aj polotovarov. Informoval o tom dnes spolkový štatistický úrad Destatis.

Podľa najnovších štatistík sa index cien importu do najväčšej európskej ekonomiky v auguste medziročne zvýšil o 2,1 %, to je viac ako v júli, keď vzrástol o 1,9 %. Tempo jeho rastu bolo v súlade s očakávaniami ekonómov.

V medzimesačnom porovnaní ceny importu do Nemecka stúpli v auguste o 0,4 %, rovnako ako v júli. Ekonómovia pritom predpokladali, že ich rast sa spomalí na 0,1 %.

Po vylúčení ropy a produktov z minerálnych olejov sa nemecké importné ceny v auguste medziročne zvýšili o 1,7 %.

Štatistiky tiež ukázali, že ceny dovážaných polotovarov minulý mesiac vzrástli o 4 % a ceny energií vyskočili až o 9,4 %.

A zároveň index cien exportu z Nemecka v auguste vzrástol o 1,5 %. Udržal si tak júlové tempo. Aj medzimesačne sa ceny exportu v auguste zvýšili rovnako ako v júli, a to o 0,1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.