Prezident Dodik chce presadiť vojenskú neutralitu Republiky srbskej

Milorad Dodik, archívne foto. Foto: TASR/AP

Sarajevo/Banja Luka 26. septembra (TASR) - Vojenskú neutralitu bosnianskej Republiky srbskej sa usiluje aktuálne presadiť bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik. Tamojší parlament by sa už na najbližšom zasadaní mal zaoberať vyhlásením o tejto otázke, informovala dnes agentúra APA s odvolaním sa na Dodikove vyjadrenia v bosnianskosrbských médiách.

Severoatlantická aliancia (NATO) prizvala Bosnu a Hercegovinu v roku 2010, aby sa pripojila k Akčnému plánu pre členstvo (MAP). Spustenie takéhoto procesu vtedy podpísal v Sarajeve srbský člen kolektívneho predsedníctva Nebojša Radmanovič.

Ak by sa v Bosne a Hercegovine stala aktuálnou otázka členstva krajiny v NATO, mali by o nej rozhodnúť občania v referende, naznačil Dodik pre denník Nezavisne novine.

Bosnianskosrbský prezident sa iba nedávno vzdal zámeru na uskutočnenie dvoch referend - o nezávislosti avizovaného na budúci rok, ako aj o celoštátnej justícii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.