Finančný plán pre SR na roky 2014 až 2020 sa nevyhne úpravám

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 27. septembra (TASR) - Finančný plán Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na roky 2014 až 2020 sa bude upravovať. Vyplýva to z materiálu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý na svojom rokovaní prerokovala a schválila vláda.

Podnet na úpravu IROP vychádzal podľa MPRV z Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ, v rámci ktorého Európska komisia (EK) v roku 2016 predložila technickú úpravu viacročného finančného rámca na roky 2017 až 2020, v rámci cieľa Investovanie do rastu a zamestnanosti (prepočet tzv. kohéznej obálky).

EK aktualizovala prepočty jednotlivých rozpočtov na politiku súdržnosti pre členské štáty EÚ. V prípade SR vyšší rast hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2014 a 2015, v porovnaní s odhadom rastu HDP zo strany EK v roku 2012, spôsobil zníženie celkových zdrojov EÚ pre politiku súdržnosti v rámci finančnej obálky SR vo výške 68,8 milióna eur.

"Veľkosť zníženia pre IROP predstavuje 15,66 milióna z alokácie pre územie menej rozvinutých regiónov (regióny SR okrem Bratislavského kraja). Suma celkového zníženia pre IROP je pomerne znížená zo všetkých prioritných osí IROP okrem Prioritnej osi 6 a súm určených na finančné nástroje. Ďalšie revízie IROP bude možné uskutočniť až po schválení technického prepočtu zo strany EK," spresnil vo vládnom materiáli agrorezort.

MPRV dodalo, že po schválení vládou SR bude návrh IROP predložený na proces formálneho schvaľovania EK. V prípade potreby bude IROP upravený v zmysle pripomienok a odporúčaní EK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.