Súdna rada dokončuje pojednávaciu miestnosť pre disciplinárne konania

Ilustračné foto. Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Bratislava 30. septembra (TASR) – Ani štvrťroka po prechode sudcovských disciplinárnych konaní na Súdnu radu sa tieto neuskutočňujú na jej pôjde. Predsedníčka rady Lenka Praženková informovala, že k zmene dôjde čoskoro.

Kompetencie ohľadom trestania sudcov prešli na Súdnu radu z Najvyššieho súdu (NS) na základe zmien v sudcovských zákonoch, ktoré vstúpili do účinnosti od 1. júla. O tom, ako sa prechod kompetencií realizuje, informovala Praženková členov Súdnej rady v pondelok (25.9.). Jej správu vzali bez diskusie na vedomie.

Disciplinárne konania by sa mali po novom uskutočňovať priamo na pôde Súdnej rady, v budove Miestodržiteľského paláca na Hlavnom námestí v Bratislave. Keďže pojednávacia miestnosť ešte nie je hotová, požiadala Praženková Najvyšší súd, aby konania prebiehali aj naďalej v jeho budove na Námestí SNP.

„Má to svoj proces, vybudovať také priestory. Musí to byť pojednávacia miestnosť taká, ktorá zodpovedá kritériám pre pojednávaciu miestnosť, čiže všetko sme urobili a je to v príprave,“ informovala novinárov Praženková.

Konkrétny termín zatiaľ nemá. „Je to otázka krátkeho času, len je tých úloh veľa, naraz v jeden deň nám pribudli, aj nás treba chápať,“ vysvetlila s tým, že potrebné priestory v paláci boli Súdnej rade poskytnuté a tie sú už aj zariadené potrebným nábytkom.

Najvyšší súd čaká na uvoľnenie priestorov. „V prípade, že sa disciplinárne senáty odsťahujú z budovy Najvyššieho súdu z Námestia SNP v Bratislave, určite tieto priestory využijeme pre čiastočné vyriešenie alarmujúcej situácie s kancelárskymi priestormi pre sudcov a asistentov Najvyššieho súdu,“ informoval hovorca NS Boris Urbančík.

Zmeny v disciplinárnych konaniach sudcov iniciovala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) s cieľom, aby netrvali tak dlho ako v súčasnosti a aby existovali nástroje voči prieťahom, ktoré pri nich vznikajú, deklarovalo ministerstvo. Zefektívnenie trestania sudcovských previnení sa má dosiahnuť jednoznačným určením orgánu zodpovedného za dohľad nad plynulosťou disciplinárnych konaní. Tým je po novom Súdna rada, ktorá získala potrebné kompetencie a môže voči prieťahom konať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.