V Naí Dillí a okolí pred sviatkom svetiel zakázali predaj pyrotechniky

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Naí Dillí 9. októbra (TASR) - Indický najvyšší súd zakázal predaj zábavnej pyrotechniky v hlavnom meste Naí Dillí a jeho okolí. Informovala o tom dnes agentúra IANS, ktorá dodala, že rozhodnutie súdu sa objavilo krátko pred oslavami sviatku svetiel díválí. Tento sviatok, ktorý zvyčajne sprevádzajú ohňostroje a kakofónia rôznych hlasných zvukov, sa bude sláviť 19. októbra.

Práve odpaľovanie ohňostrojov pri vlaňajších oslavách sa stalo terčom kritiky časti verejnosti - ukázalo sa totiž, že znečistenie ovzdušia v Naí Dillí v noc sviatku díválí mnohonásobne prekročila povolenú normu.

Najvyšší súd v dôsledku toho zakázal vlani v novembri predaj zábavnej pyrotechniky v Naí Dillí a priľahlej metropolitnej oblasti. V septembri však tento svoj zákaz zrušil, takže iný Indmi obľúbený sviatok - vidžajadašamí (známy aj pod menom dasará) - sa znova slávil tradične, aj odpaľovaním ohňostrojov.

Dnes najvyšší súd obnovil platnosť svojho rozhodnutia o zákaze používania zábavnej pyrotechniky, ktorý platí do 1. novembra. Sudcovia toto svoje rozhodnutie zdôvodnilo nutnosťou vyhodnotiť vplyv ohňostrojov na stav znečistenie vzduchu v indickej metropole.

"Musíme zistiť, hoci aj v čase díválí, aký vplyv na kvalitu vzduchu budú mať sviatočné podujatia bez pyrotechniky," uvádza sa vo vyhlásení súdu. Agentúra IANS pritom dodala, že občania smú použiť už zakúpenú pyrotechniku.

Ohňostroje nie sú jediným faktorom znečistenia ovzdušia v Naí Dillí v mesiacoch október a november. Výrazne j nemu prispievajú aj poľnohospodári zo susedných štátoch Harijána a Pandžáb, keď po zbere úrody vypaľujú na svojich poliach strniská. V tomto čase navyše v Naí Dillí a okolí vládne bezveterné počasie, ktoré tiež prispieva k zhoršeniu kvality ovzdušia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.