Česká inflácia bola v septembri najvyššia za takmer 5 rokov

Ilustračná fotografia. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Praha 9. októbra (TASR) - Česká inflácia sa v septembri zrýchlila a bola najvyššia za takmer 5 rokov. Motorom zdražovania bolo zvýšenie cien potravín, a to predovšetkým masla a mliečnych výrobkov. Aktuálny vývoj cien podporuje očakávania, že Česká národná banka (ČNB) v novembri zvýši úrokové sadzby.

Medziročná miera inflácie v septembri stúpla o 0,2 percentuálneho bodu na 2,7 % z 2,5 % v auguste, uviedol Český štatistický úrad (ČSÚ). Tempo rastu spotrebiteľských cien sa tak drží vysoko nad 2-% cieľom ČNB. Navyše prekonala tohtoročné maximum 2,6 % z marca a bola najvyššia od novembra 2012.

Dôvodom rýchlejšieho zdražovania sú naďalej predovšetkým ceny potravín. V porovnaní s vlaňajším septembrom najviac zdraželo maslo (o 55,1 %) a vajcia (25,8 %). Naopak naďalej pokračoval pokles cien v telekomunikáciách. Zlacnelo tiež teplo, teplá voda a zemný plyn.

V medzimesačnom porovnaní české spotrebiteľské ceny v septembri klesli o 0,1 percenta. Hlavným dôvodom boli sezónne vplyvy, keďže v septembri sa tradične zlacňujú zájazdy, upozornil ekonóm Komerčnej banky Viktor Zeisel.

Podľa ekonómov údaje o inflácii zvyšujú pravdepodobnosť, že ČNB v novembri tento rok druhýkrát zvýši úrokové sadzby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.