Prešovčania oslavujú 770. výročie mesta

V pozadí mesto Prešov. Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 11. októbra (TASR) – Prešov v priestore a čase je názov dvojdňovej vedeckej konferencie, ktorú pripravil Prešovský samosprávny kraj a Krajské múzeum v Prešove pri príležitosti 770. výročia prvej písomnej zmienky o tomto meste. Začala sa dnes v Prešove príspevkom Emy Gojdičovej zo Štátnej ochrany prírody SR na tému Prešov – biodiverzita (príroda) v meste.

V prvom bloku príspevkov dostali priestor aj archeológovia, ktorí hovorili o počiatkoch Konkatedrály sv. Mikuláša a Slovenskej ulici, kde sa robil archeologický výskum. Účastníci konferencie sa dnes ešte dozvedia, čo skrýva najstaršia daňovo-účtovná kniha o meste z rokov 1424–1509. Hovoriť sa bude tiež o prešovskom školstve v 16. storočí, starých tlačiach aj o najstarších dejinách prešovského poštovníctva či o vývoji vodovodov v meste.

Popoludní si účastníci budú môcť pozrieť komentovanú výstavu Prešov – mesto v srdci Európy, ktorú múzeum sprístupnilo divákom ešte začiatkom júna, kedy v meste vrcholili oslavy jubilea.

Druhý deň konferencie ponúka tému Gréckokatolícky Prešov, prednášať bude Peter Borza z katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. O hospodárení Prešova na prelome 19. a 20. storočia si pripravil prednášku Peniaze na rozvoj mesta Patrik Derfiňák z Inštitútu histórie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity.

Hovoriť sa bude aj o zdravotníctve, napr. ako vznikla Okresná verejná nemocnica T. G. Masaryka v Prešove. Jozef Kušnír z Krajského múzea otvorí tému Riešenie židovskej otázky v Prešove v období Slovenského štátu.

Po každom bloku prednášok bude priestor na diskusiu. Vedeckú konferenciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.